Военната прокуратура настоява да разпита последните 35 души, пострадали от Възродителния процес, за да приключи разследването, което се точи от 1991 г. За тези хора се знае, че са в Турция. Затова до там е пратена четвърта съдебна поръчка за съдействие. Предишните три не са дали резултат. Официално пострадалите от Възродителния процес са 446 души. 369 вече са разпитани, а някои от пострадалите са починали. Давността за наказателно преследване отдавна изтече. В очакване да бъде изпълнена поръчката делото е спряно, а срещу спирането му има 7 жалби от пострадали. В тях се твърди, че въпросното постановление за спиране е първото, което жертвите са получили за 25 години, пише днес вестник Сега.
Още: Най-важните новини за деня: 26 декември 2024 г.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Хората държат разследването най-сетне да приключи, независимо дали с внасяне на обвинителен акт, или с прекратяване. Те смятат съдебната поръчка до Турция за безсмислена.
В съда има и 82 молби за ускоряване на процеса, с които се настоява магистратите да дадат срок на прокуратурата най-сетне да приключи делото.
Докато беше зам. главен прокурор през 2007 г., Валери Първанов обясняваше, че делото не може да се прекрати, преди да бъдат разпитани всички пострадали. Причината е, че ако при разпитите им се открият нови престъпления и се повдигне ново обвинение, което предвижда по-тежко наказание, и давността е по-дълга, тогава делото може да се възобнови. Пострадал от Възродителния процес вече осъди прокуратурата на две инстанции по закона за отговорността на държавата за нарушено право на разглеждане и решаване на делото в разумен срок. На Ш.С.М. трябва да му бъдат платени 30 000 лв. неимуществени вреди.
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
ДЕЛО №1
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
Следственото дело №1/1991 за Възродителния процес първоначално се води срещу Тодор Живков и Димитър Стоянов. През 1993 г. е внесен обвинителен акт срещу Живков, Стоянов и Георги Атанасов. В него се казва, че от май 1984 г. до февруари 1985 г. като министър-председател Атанасов в съучастие с Живков е подбудил министъра на вътрешните работи Димитър Стоянов да злоупотреби и да превиши властта си. Той възложил на личния състав на МВР нерегламентирани задачи и въвел фактическо извънредно положение в част от страната. В резултат на това настъпили тежки вредни последици - български граждани били противозаконно изолирани в местата за лишаване от свобода, били ограничени да пътуват между градовете и т.н. През 2012 г. Атанасов е разпитан и разследващите му обясняват, че 15-годишната давност по делото срещу него е изтекла през 2000 г.