Държавното обвинение изненадващо прекрати досъдебното производство, което образува в средата на март срещу двама лекари от местната болница "Св.Мина" за създаване на паника чрез подаване на невярна информация. Това съобщи за вестник "Сега" прокурор Атанас Илиев от Районната прокуратура в Пловдив.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Разследването срещу двамата медици - завеждащият кардиологичното отделение Цветан Деведжиев и дежурният нощна смяна д-р Румен Стоилов, се водеше от икономическа полиция. На 17 март двамата излязоха с открито писмо, в което предупреждават, че болница "Св. Минна" няма готовност да приема болни от коронавирус.
Лекарите се оплакаха от липса на всякакви предпазни средства - маски, респиратори и дори престилки, тампони и калцуни. И разкриха, че част от персонала е напуснал поради тази причина. Това провокира държавното обвинение да образува досъдебно производство.
Болницата, в която работят, обаче е влязла в полезрението на прокуратурата няколко дни по-рано. Причината е починала 84-годишна жена, за която се твърдеше, че е издъхнала от коронавирус. По този повод Окръжната прокуратура в Пловдив започна разследване за причиняване на смърт по непредпазливост в резултат на лоша организация. По случая са дали показания и двамата лекари Деведжиев и Стоилов. "Нас ни предупредиха, че сме разпитвани като свидетели", обясни пред "Сега" д-р Стоилов.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
По негови думи в прокуратурата е била извикана и областната управителка на Пловдив Дани Каназирева. Три дни по-късно медиците били извикани в районното полицейско управление, където са подписали предупредителен протокол по закона за МВР.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Областният управител на Пловдив Дани Каназирева не можа да каже кога ще има достатъчно като бройки защитно облекло и маски за лекарите и медицинските сестри в Пловдив. Тя обясни, че има поръчки и поетапно идват необходимите консумативи.
От началото на извънредното положение прокуратурата на няколко пъти се занимава със случаи, при които, от гледна точка на държавното обвинение, е всята паника с неверни твърдения в условията на епидемия. В чл. 355 от Наказателния кодекс пише, че "който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години". По тежкият състав на това престъпление - ако са настъпили значителни вредни последици, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба от 10 000 до 50 000 лв.
Преди дни държавното обвинение атакува шефът на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова. Според прокуратурата тя е направила неоснователни твърдения за очаквана липса на медикаменти в интервю за БНТ и БНР. Спрямо Стоименова е взета мярка за „парична гаранция“ в размер на 20 000 лв.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Прокуратурата се захвана също и с лидера на партия "Атака" Волен Сидеров заради призив да се нарушат мерките, препоръчани от шефа на крисния щаб ген. Венцислав Мутафчийски, и хората да отидат на църква на Великден.