"Македонците не искат да променят абсолютно нищо в своето разбиране за историята, ние не можем да отстъпим от своето, така ще си останем две държави, всяка от които си има своя версия за историята, от която за съжаление никой в Европа не се интересува. Въпросът е в ръцете на политиците. Ако те искаха да направят нещо реално, трябваше да изпълнят това, което беше заложено в Договора и от което нищо не беше направено". коментарът направи в интервю за БНР проф. Иван Илчев, член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Република Северна Македония.
Още: Без пържено, сухи супи и захарни изделия в ученическите столове
Още: Времето утре - 26 февруари 2025 г.
Според него европейските държави не разбират за какво е спорът ни и не се поставя искане към Северна Македония да се откаже от очевидно погрешни тълкувания на македонската история, а се поставя само към България:
"В това е нашата огромна вина, че ние в продължение на десетилетия не направихме нищо, а само говорихме".
Проф. Илчев изказа учудване, че в Европа вярват на всичко, казано от македонските политици:
Още: Защо британците ще плащат по-високи сметки за ток от април
Още: Не изчистили снега: Солени глоби за фирмите в Бургаско и Монтанско
"Те говорят от името на македонския народ, а м РСМ 25% от населението няма нищо общо с историята на Македония. Ако говорим за най-древно население на Балканите, това са албанците. Очевидно външнополитическият натиск се използва за вътрешнополитически цели в РСМ".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тамплиер и будител: Кой е новият директор на Национален фонд "Култура" Красимир Димитров
Още: Заради доходите: Синдикатите не подкрепят и трите бюджета