Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Процедурата за поставяне на нова паметна плоча на Каймакчалан продължава вече два месеца

09 декември 2016, 14:00 часа • 2513 прочитания

Споделям възмущението относно поругаването на паметта на българските войници на Каймакчалан. Но не смятам, че един изцяло емоционален подход би бил подходящ. Така външният министър Даниел Митов отговори на въпрос на Велизар Енчев дали не трябва да бъде отзован българския посланик в Скопие и да бъдат спрени разговорите за сключване на Договор за добросъседство с Македония, както и да наложи вето върху влизането на ЕС в Македония заради поругаването на паметника на Каймакчалан от македонския журналист Миленко Неделковски.

Митов изтъкна, че България не се намесва във вътрешните работи на която и да е страна. Затова и България нямало да опитва да казва на Македония какво да прави с журналиста Неделковски. Решихме да му наложим забрана да посещава нашата територия и е коректно да припомним, че от Македония имаше официална реакция на осъждане. Освен това е в процес на изпълнение процедурата за поставяне на нова плоча на Каймакчалан, съгласно македонските закони, посочи Митов, като не скри, че процедурата тече от над два месеца. Той обаче не скри, че реакцията на македонските власти не била винаги според нашите очаквания и световната практика за опазване на паметници.

Външният министър обясни и, че все още преговорите за влизане на Македония в ЕС още не са започнали. Той коментира и, че „моментната атмосфера“ не е подходяща, за да бъдат продължени разговорите за сключване на Договор за добросъседство с Македония. Според Митов обаче в дългосрочен аспект за България е добре такъв договор да бъде сключен.

Бях на представянето на книгата за престъпленията на УДБА в Македония на големия български патриот Темелко Нешков снощи и на него гости от Македония ми съобщиха, че нещата спрямо българщината не са се променили много от комунистическо време. Много важно е, че в Договора за добросъседство е включено признаването на македонския език – един измислен език. Така се признава кражбата на история от Македония, при това не само наша, но и гръцка, смята Енчев. Трябваше минимум формално да отзовем посланика си в Скопие за поне две седмици, добави депутатът, който счита това за проява на национална гордост от страна на България. Македонизмът разбира само от езика на силата – на дипломатическо ниво, уточни Енчев.

Митов обаче отвърна, че "езиковият казус" е разрешен и посочи, че има други, по-важни казуси – например признаването на някакво македонско малцинство в България, каквото няма, подчерта той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес