Или ДНСК не иска да се занимава, или прикрива незаконно строителство - трети вариант няма. Това мнение изрази пред Actualno.com бившият служебен регионален министър архитект Иван Шишков след като покривът на Аулата на Нов български университет се срути по време на ремотни дейности и затисна работник.
"Обществото трябва да знае на практика къде се крие проблемът. За да падне конструкция на такава сграда, която е строена доста години назад и не е имало никакви проблеми досега - означава, че нещо се е случило. Нещо се е случило, което не е по закон. И някой не иска в дълбочина да погледне къде е проблемът и кой е нарушил закона", смята Шишков.
Възможните причини за срутването
Архитект Шишков коментира, че е забелязал в репортажите за случая, че през годините са монтирани фотоволтаици или солари върху покрива на сградата.
"Това означава, че веднъж е променено натоварването на покрива, втори път е променен и начинът, по който е разпределено то. По време на ремонта онзи ден, доколкото знам е сменян окаченият таван. Колкото и да считаме, че той не влияе по никакъв начин на конструкцията на сградата, е възможно да се окаже, че ѝ влияе“, смята Шишков. Той обясни, че новият окачен таван може да промени самата статика на покрива. ОЩЕ: Стена се е срутила върху работник в НБУ (СНИМКИ)
Законно ли е строителството?
Арх. Шишков зададе и още въпроси, свързани с аварията. „Кой прецени този ремонт дали е текущ или е ремонт, за който трябва да се издаде разрешение за строеж? Много бързо казахме, че за ремонта не трябва да има издадено разрешение за строеж. Дочух, че има проекти, следователно, ако има проекти, има ли реконструктивно становище към тях? Има ли констатации, че промяната не променя конструкцията не само като натоварване, а и като статика? Това никой не го каза“, смята Шишков.
Той попита дали има разрешение на строеж за монтажа на фотоволтаиците. Според него също така е важно да се разбере дали сградата има технически паспорт. ОЩЕ: Запечатаха строеж в "Овча купел", но работата не спира - общината сезира прокуратурата
Авария, инцидент или замитане под килима?
Архитект Шишков е изненадан от становището на ДНСК, че в случая не става въпрос за строителна авария. "Това, което се е случило по време на строителство, каквото и да е то, със сигурност представлява авария", коментира Шишков.
Той коментира и становището на Аварийно-спасителното звено към Столична община, чийто директор тази сутрин в националната телевизия обяви, че става въпрос за човешка грешка. ОЩЕ: Човешка грешка е причината за инцидента в НБУ
"Човешката грешка означава, че има намеса в конструкцията. Ако има човешка грешка и намеса в конструкцията, това означава, че е строителна авария, т.е. падането на покрива е предизвикано от строителната дейност. Ако падането на покрива е предизвикано от строителната дейност, това е строителна авария. Единствената институция, която се занимава със строителните аварии, е ДНСК. Тя не може да си позволи към този момент да излезе с ясно становище и да каже, че не е строителна авария", смята архитектът.
Той обърна внимание, че даже и от ДНСК да се окажат прави, те не могат да го установят за един ден. "ДНСК трябва да направи обследване, да възложи конструктивна експертиза, да се поработи много сериозно по въпроса и чак тогава да се излезе със становище. Да се каже, че ще се прави комисия по 195 от ЗУТ, което означава укрепване на съществуваща конструкция, означава да земетем всичко, което се е случило до момента", смята архитектът.
Според него ДНСК се опитва да каже, че в момента това, което се е случило, е могло да се случи независимо дали има или няма строителни дейности към този момент. "Тогава си задаваме въпроса защо точно тогава? Защо не се е случило по време на буря, защо не се е случило по време на снеговалеж, когато покривът е бил натоварен допълнително", смята Шишков. ОЩЕ: Уволнения в МРРБ, за да се скрият далавери: Арх. Иван Шишков в “Отговорите“ (ВИДЕО)
НБУ - благодарности към отговорните органи
"Аулата ще бъде изградена наново и в нея Нов български университет ще продължи да създава бъдещата си история. Визията за развитието на кампуса на НБУ винаги е била осигуряването на модерни и безопасни условия за обучение на студентите и работа на служителите. Нов български университет гарантира сигурността на своите студенти, служители и гости на университета, и тя е и винаги ще бъде основен приоритет", се казва в официална позиция на НБУ.