40 дни без Пламен - младежът, дал живота си в името на своята кауза и превърнал се в символ на борбата за промяна. Пламен ни напусна на трети март, след като 13 дни лекарите се бориха за живота му. Драматичният акт, който той извърши на 20 февруари, бе в знак на протест срещу управлението на Варна.
С 40 летящи фенера в небето над Варна изпратиха своето послание до Пламен негови близки и приятели. Инициативата, организирана от групата "ВъзПЛАМЕНяване", се проведе пред сградата на община Варна.
Панихида в памет на Пламен Горанов беше отслужен в столичния храм "Света Неделя", след което хората се отправиха към Съдебната палата, където изписаха с цветя името му. 36 -годишният Пламен от Варна се самозапали пред Община Варна в знак на протест срещу управлението на ГЕРБ, техния кмет Кирил Йорданов и групировката ТИМ. Горанов издъхна от раните си на националния празник 3 март, а градоначалникът Кирил Йорданов впоследствие подаде оставка. Пред сградата на общината в морската столица, където Пламен се самозапали граждани направиха грамада камъни. Купът с цветя от тогава не е намалял.
Събралите се, няколко десетки граждани, изписаха името на младия мъж освен с цветя, и с декоративни свещи. Пред входа на Съдебната палата те поставиха снимка на Пламен с надпис "Почивай в мир, приятелю". Има и плакат с изрисувана на него карта на България, името на Пламен, зачеркнати с черна лента – с датата на раждане на Пламен – 20 октомври 1976. Срещу тази дата, вместо дата на смъртта е поставен знака за безкрайност.
"40-те дни за човек са много важни и като се ражда, и като умира, и аз мисля, че трябва да го почетем. Макар, че много хора си мислят, че е самоубиец – явно не е така, щом е бил опят и сега на 40 дни трябва му се почете паметта както трябва", каза Светослав Николов от Граждански комитет "Равни пред закона". Той мисли, че Пламен го заслужава и се надява политиците и тези, които искат да станат такива и да управляват народа, да се вслушват в съвестта си и да не обещават неща, които не могат да изпълнят, за да не се стига до такива трагични ситуации.
На бдението се раздаваха и лепенки, на които е написано "Стоп" и има кървава длан. Николов, който ги е направил обясни, че още като започна вълната на самозапалвания са мислели да направят кампания за запазване на живота. "Искаме да се спре това самозапалване и самоунищожение на българския народ, защото това не решава нищо. Ние просто трябва да мислим и да направим така, че да си променим живота сами. Когато ние го разберем това и го правим, всичко друго ще се оправи и ще се промени – нищо сложно няма в това", каза той.
Пламен Горанов си отиде без време и имаше своята битка – битката срещу лошото управление на Варна. Правим го и с идеята това никога повече да не се случва, каза Добрина Алексиева. Според нея, за да стане това може би трябва да се промени системата, за да се промени и статуквото.
Освен в София бдения за Пламен тази вечер са организирани и пред общините във Варна и Бургас. Бдението в Бургас обаче не се състоя. В морския град часът на бдението, както и мястото – сградата на общината, съвпаднаха с всекидневните протести на граждани, срещу синята зона в града, данъците и други.
Един от десетината протестиращи бе донесъл карамфил в памет на самозапалилия се млад варненец, а бургазлии почетоха паметта му с минута мълчание на колене. "Искаме да покажем съпричастност, защото това не е единственият случай, при който човек се пали, защото е притиснат до стената", смятат гражданите.
Отчаянието и липсата на възможност са мотивите на Пламен Горанов да посегне на живота си по този начин, добавиха присъстващите. Виновни сме и ние, народът, който нищо не прави, а само търпи, смятат бургазлии.
Подобен акт, като този на Пламен, трябва да даде сигнал не толкова към политиците, колкото към гражданите – да бъдат по-активни, казаха още събралите се бургазлии. Днес се навършват 40 дена от смъртта на Пламен. В социалната мрежа Фейсбук беше направена група за провеждане на "Бдение – спомен за Пламен".