Председател на Върховния административен съд Георги Чолаков разпространи позиция до медиите, с която отговори на твърдения на бившия вече съпредседател на "Демократична България" Христо Иванов за негови контакти с Делян Пеевски
По-рано днес Иванов разказа пред bTV подробности за разговорите си със съпредседателя на ДПС преди година, с които били направени първите стъпки при изготвянето на конституционните промени. В тях той отново подчерта, че политикът по всякакъв начин се опитвал да разбере каква ще е съдбата на председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков и къде той ще продължи кариерата си.
"Така стана ясно, че двамата поддържат някаква връзка. В разговорите ни тогава Пеевски ми каза, че без политически контрол над ВАС ще настане хаос", каза още Христо Иванов. Още: ПП-ДБ с опит да спрат бързия избор на нов главен прокурор
Позицията на Чолаков
"В свое интервю днес политикът Христо Иванов използва ефира на една от националните телевизии, за да отправя манипулативни внушения по мой адрес като председател на Върховния административен съд", започва отговорът на председателя на ВАС.
По думите му поводът за тези "неоснователни твърдения" са отменените промени в Конституцията. "Интервюто му звучи като опит да обясни пред избирателите неуспехите му за желаната от него „съдебна реформа“, търсенето на виновник за това чрез прехвърлянето на отговорността върху трети лица и институции. Върховният административен съд обаче няма връзка с този въпрос", категоричен е Чолаков. Още: Призив за оставки във ВСС и ВАС: "Покушение срещу съдийската независимост"
Твой твърди, че отношенията му като председател и в лично качество с политици по повод съдебната реформа се изчерпват единствено до срещи с представители на различни компетентни институции като Министерството на правосъдие и комисии към Народното събрание.
"Всички тези контакти и срещи са официални и на тях са присъствали колеги, представители на съдебната власт, включително председателят на Върховния касационен съд и и.ф. главен прокурор. Становищата по тези въпроси – моето и на Пленума на Върховния административен съд, са заявени публично и са известни на всички компетентни институции", допълва той.
Чолаков е категоричен, че нито като съдия, нито като председател на Върховния административен съд е упълномощавал който и да било да определя професионалното ми развитие след изтичането на мандата му като административен ръководител, както и да взема решения от негово име. Още: Български върховен съд не работи като истински съд - решение на Европейския съд по правата на човека
"Професионалното ми бъдеще след края на мандата е само мой личен избор", завършва позицията си той.