Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение: Куп институции ще разследват при случаи на нарушени потребителски права

09 септември 2019, 08:00 часа • 1955 прочитания

Нови промени в Закона за защита на потребителите ще дадат правомощия на общо 11 институции да разследват и претърсват, когато има сигнал и съмнение съмнения за нарушаване правата на потребителите. Служителите или така наречените "агенти" ще могат да извършват внезапни проверки на място, като влизат в помещения, парцели или превозни средства, които търговецът - обект на инспекцията, ползва. Те ще могат да изискват информация и от други публични органи, които имат право да събират данни. Интересен факт е, че "агентите" ще могат да работят и "под прикритие", като се представят за клиенти. Такава възможност съществува и в момента - чрез проверката "таен клиент".

Още: Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър

Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове

Сред 11-те институции, които ще имат право да извършват подобни акции, са Комисията за защита на потребителите (КЗП), Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Съвета за електронни медии (СЕМ), съобщава "Сега". Тези организации притежават подобни права и в момента, но в по-ограничена форма. Други, които ще имат право да изпълняват дейности по обстойни проверки и обиски, са служители на Изпълнителната агенция по лекарствата, Комисията за регулиране на съобщенията, Въздухоплавателната дирекция, агенциите за морската, автомобилната и жп администрацията, БНБ и Министерството на туризма. Например, ролята на Агенцията по лекарства ще е да взима отношение при рекламата на лекарствени продукти.

Всички посочени институции ще имат пълното право да изискват документи и информация, свързани с нарушения, независимо от средството за съхранението им или мястото, на което се съхраняват данните. Промените в Закона за защита на потребителите предвиждат и нови глоби за фирмите, които откажат съдействие на контролните органи. Ако проверяваният е подал заблуждаваща или невярна информация до клиентите, шефът на КЗП може да разпореди тя да бъде свалена от сайта в рамките на до три дни. Ако "забележката" не помогне и фирмата не изпълни разпореждането, законопроектът предвижда парична глоба в размер от 3 000 лева до 10 000 лева.

В случай, че нарушението бъде извършено повторно, нарушителят ще бъде глобен със санкция в двоен размер. Не бъдат ли изпълнени разпорежданията от фирмата, въпреки глобата, от КЗП планират заявка до самите доставчици на хостинг услугата - да премахнат, блокират или ограничат достъпа до целия сайт. Законът е публикуван за обществено обсъждане, като съществува вероятност страната ни да бъде наказана, ако промените не бъдат приети, става ясно от мотивите на инициатора - министърът на икономиката - Емил Караниколов.

Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.

Предложенията за изменение на закона са част от еврорегламент, което също се посочва в мотивационната рецензия. Предвижда се изменението в закона да влезе в сила още от 01.01.20 г. За да бъде извършван пълноценен контрол се обмисля назначаване на още 10 души в КЗП. Това, обаче, ще стане причина комисията да се нуждае от допълнителни пари. Тези 10 души ще се водят експертен персонал. Средствата за възнаграждения, осигурителни вноски и представително работно облекло за период от една година възлизат на близо 230 000 лева. На този етап служителите в КЗП наброяват 180 души.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес