От ноември паркингът при Националния стадион "Васил Левски" най-вероятно ще стане платен.
Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза
Това е единствената територия, която се прибавя към зоните за платено паркиране в новата наредба за организация на движението. Тя ще бъде разгледана от СОС на сесия следващия четвъртък. Ако бъде приета, правилата ще влязат в сила от 3 ноември. Въпреки че месеци се говореше как зелената зона ще се разшири към "Лозенец", около ВМА и пазара "Димитър Петков", засега тя ще "захапе" само безплатния паркинг.
Районът при секторите Б, В и Г влиза в зелената зона и за него ще се плаща по лев на час. Престоят ще бъде ограничен до 4 часа.
"Зелената зона" работи 9 часа дневно. При цена от лев на час, ако ежедневно се ползват всички места, само оттам Центърът за градска мобилност ще прибира около 100 хил. лв. месечно, изчислява "24 часа".
Още: НАТО под напрежение: Тръмп, Русия и цената на съюзническото доверие (ВИДЕО)
350 места за паркиране ще бъдат разчертани, ако около Националния стадион стане "зелена зона". Преброявания в различни дни показали, че в момента там спират по над 700 коли.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)
Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)
"Предложението за зелена зона е заради хаоса и безразборното паркиране. Има много оплаквания на граждани, майки с детски колички няма как да се промушат през автомобилите", каза общинският съветник от ГЕРБ Зафир Зарков, който е сред вносителите на новата наредба. Той уточни, че при мачове и други мероприятия, зоната няма да работи, както и сега се забранява паркирането в такива случаи.
Макар паркингът да е прилежаща зона към стадиона, за него има два акта за общинска собственост от времето на кмета Стефан Софиянски. Издадени са от район "Средец" на 1.8.2003 г. и на 8.12.2003 г. Тогава районен кмет е Иван Сотиров.
"Паркингът никога не се е водил държавна собственост. Поне в регистрите, които са по Закона за държавна собственост от 1996 г. го няма. По закон улици и площади са публична общинска собственост и паркингът е такъв, защото не е на стадиона", обясни областният управител на София Росен Малинов.
Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy
Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.
Към паркинга апетити имаше и "Национална спортна база", която стопанисва стадиона. С няколко писма те искаха терена, за да направят частен паркинг. Общината обаче отказа.