Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителството предлага 17-годишните да могат да шофират с придружител

03 април 2024, 18:19 часа • 7182 прочитания

Със свое решение Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата.

Още: Прогноза за времето - 27 декември (петък)

Още: Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу

Документът предвижда мерки, чиято водеща цел е повишаване на безопасността и полагането на основи на тенденция за трайно намаляване на броя на жертвите на пътнотранспортни произшествия, съобщават от правителствената пресслужба.

В този смисъл фокус е поставен върху увеличаване на превантивния ефект, подобряване на ефективността от контролната дейност, както и ограничаване на усещането за безнаказаност у нарушителите.

Още: Най-опасната за шофиране област в България: Актуални данни

Още: Най-важните новини за деня: 26 декември 2024 г.

Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)

Законопроектът обхваща регламентация на стойностите на максимално разрешената скорост във и извън населено място, автомагистрала и скоростен път за различните категории моторни превозни средства, както и уреждане на зони в населените места, в рамките на които да важи ограничение на скоростта от 30 км/час за всички превозни средства.

От друга страна, за подобряване на организацията на движението след строително-ремонтни работи, тежки пътни инциденти и други аварийни събития са въведени и конкретни задължения към стопаните на пътя.

Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина

Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"

С цел изграждане на навици за безопасно управление е предложена възможността водачи, навършили 17-годишна възраст, да шофират с придружител. Повишаването на ефективността при изпълнение на наложените наказания е адресирано с условие за извършване на преглед за техническа изправност, а именно да са заплатени глобите по влезли в сила наказателни постановления и фишове за нарушения, извършени с представеното за преглед превозно средство.

Предвидени са и нови принудителни административни мерки – временно отнемане на шофьорската книжка до решаване на въпроса за отговорността за всички нарушения, които законът наказва с отнемане на свидетелството за управление.

Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж

Още: Откриват сезона на Витоша в усложнена зимна обстановка

Още: Кабинетът прие 3-годишен план за безопасност по пътищата

Въведена е също така промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишаване от право на управление на МПС, така и на размера на глобите.

На база на данните за възникналите на годишна база пожари в пътни превозни средства - приблизително 25% от регистрираните пожари със загуби - е създадено изискване към оборудването на превозните средства с пожарогасители.

Регламентирани са и всички случаи на прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство, като се създават условия за облекчаване на административната тежест върху гражданите и бизнеса.

Предвид уреждането на законово ниво на част от разпоредбите от ППЗДвП е предложено да се създадат предпоставки за отмяна на досегашния Правилник за прилагане на закона.

Още: Анализ: С електронните шофьорски книжки ще изчезнат купените

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес