Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правилата на ЕС не защитават пътниците във влак в България

03 април 2018, 17:00 часа • 1283 прочитания

Пътниците, използващи влак в България, не са защитени според правилата на Европейския съюз (EС). Причината за това е, че страната ни отлага приемането на директива на ЕС, информира Нова телевизия.

Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден

Още: Кой има имен ден днес, 6 януари 2025 г. Честито!

Засега от БДЖ ще обезщетят пътниците след инцидента с пожара във влака София-Бургас с по един билет до избрана от тях дестинация.

Припомняме, че инцидентът стана в петък вечерта. Пламъци във вагоните доведоха до спиране на композицията и евакуирането на 80 пътници. За щастие, загинали и пострадали няма.

Николина Даскалова от БДЖ-Пътнически превози обясни в ефира на "Здравей, България": „Билетът е превозен документ, който осигурява застрахователно покритие в случай на смърт, на нанесена телесна увреда или при увреждане на багаж. В конкретната ситуация няма регистрирани такива случаи и затова пътниците нямат право на парично обезщетение”. Даскалова също припомни, че БДЖ ще компенсира пътниците с един билет до избрана от тях гара в рамките на България. За да получат това обезщетение обаче, те трябва да представят билета си от запалилия се влак за Бургас.

Още: Прогноза за времето - 6 януари 2025 г. (понеделник)

Още: Най-важните новини за деня: 5 януари 2025 г.

При смърт на човек максималното обезщетение, което дружеството покрива, е 50 500 лева, а при частично увреждане – зависи от степента на увреждането.

„Билетът е достатъчна компенсация в такава ситуация”, категорична бе Даскалова. Пътниците все пак могат да предявят своите искания, подавайки писмени документи

Богомил Николов от „Активни потребители” обясни, че съществува европейски регламент от 2009-а година за правата на пътниците за жп транспорт. По думите му той е аналогичен на този при самолетен полет. „За съжаление, той е така направен, че държавите могат да го отлагат до три пъти по пет години. На практика, само осем държави от ЕС прилагат този регламент. Останалите 20, сред които е и България, или са го отложили частично, или изцяло”, добави Николов.

Той обясни, че в страната ни тези европейски правила могат да влязат в сила през 2024 година. „В момента обаче се правят промени, чрез които да няма възможност за отлагане”, добави Николов. По думите му няма съществена разлика между нашата нормативна уредба и европейската. Конкретната разлика е в сумите, които според регламента на ЕС са доста по-големи. Минималното обезщетение е фиксирано на 310 000 евро (при смърт или нараняване на пътник).

Още: Кой има имен ден днес, 5 януари 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 5 януари 2025 г. (неделя)

„При такава ситуация (бел. ред. - като със запалилия се влак в петък вечерта) човек може да получи неврози и психически увреждания. Тогава човек трябва да удостовери това с документ и да предяви иск за обезщетение”, категоричен е Богомил Николов.

Според европейския парламент пътниците имат право на информация:

- преди пътуването - разписание, първа и втора класа места, спални и кушет вагони;

- по време на пътуването - закъснения, връзки с други линии и прекачвания;

- след пътуването – процедура при изгубен багаж, жалби.

При инцидент:

- минимум 310 000 евро (при смърт или нараняване на пътник).

При повреда на багаж:

- до 1800 евро.

При закъснение:

- от 60 до 119 мин. 25% от цената на билета;

- повече 120 мин. 50% от цената на билета;

- възстановяване на пълната цена на билета;

- връщане до изходната точка на пътуването;

- продължаване на пътуването до крайната дестинация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес