Тодоровата седмица се смята за „хаталия“, лоша, опасна. Това разказа етнологът доц. д-р Петя Банкова по повод днешния празник - Тодоровден.
„Наричат я глуха, черна, празна, нечиста. Определени названия имат и дните й. Понеделник е „песи“, „кучи“, „беси“ или „разметни“. С него започва строг тридневен пост, наречен тримирене. Жените не бива да работят нищо, за да предпазят семейството и домашните животни от полудяване и побесняване. Вторник е наречен „уструл“, „усоф“ или „чер“, „сух“, „глух“, и се почита срещу сухо и горещо лято. Сряда е „луда“, „черна“, „куца“, „крива“. През този ден е била забранена всякаква домашна дейност, за да не полудяват хората и да не бие град през лятото. Четвъртък наричали „шамотен“, „въртоглав“, защото, който не спазва предписанията на традицията може да се „зашемети“ и „завъртоглави“, да го заболи глава, да полудее. Подобни вярвания има и за петъчния ден, когото наричат също наричали „чер“, „глух“, „сух“, обясни доц. Банкова. По думите ѝ през него не трябвало да се работи, защото Св. Тодор ще удари с патерицата си всеки, който е дръзнал да не се подчини на волята му и ще го умори до края на годината, съобщи агенция Фокус.
„В миналото жените строго са спазвали най-различни забрани през този период от годината. Според вярванията, те не перат, защото: „Ако св. Тодор мине с белия си кон, сблъсква прането с лош вятър”, допълни тя. Доц. Банкова каза още, че се е вярвало, че ако човек облече такава дреха - се разболява и умира. „Младите моми и булки не шият, не предат, не тачат“, каза етнологът.
„И след цялата тази напрегната седмица, в която традиционно мислещият българин се е борил с различни изкушения и съблазни, той е решил да си даде и празник, отвеждащ го в много стари времена, когато конят е бил почитано животно заради своята сила, пъргавина и вярност към своя стопанин, а мъжката сила се е измервала според това до каква степен можеш да преодолееш себе си и ограниченията, които ти налага природата, за да допринесеш за добруването на другите“, добави доц. Банкова.