Прелели язовири са наводнили десетки къщи във Видинско през нощта срещу четвъртък. Кметът на община Ружинци Венцислав Ванков каза в интервю за bTV, че е прелял общинският язовир в село Гюргич, има наводнени къщи и мазета, хората са евакуирани. В селото нямаше ток, доставихме агрегат в един частен имот, където са настанени хората, обясни кметът.
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Той допълни, че в селото има екипи на Гражданска защита, а полицията е на крак, за да помогне на хората, сред които има много възрастни и малки деца. Венцислав Ванков не уточни колко души са били евакуирани, защото не са били броени в извънредната ситуация.
Той съобщи, че в Гюргич водата вече се е оттеглила. Според него стената на язовира е в добро състояние, а кранът, с който се регулира източването му, е нов. Бил е инспектиран от специална комисия, назначена от областния управител на Видин, която не е установила нередности. Предстои днес да бъде проверено дали има проблеми със съоръжението.
Венцислав Ванков информира за проблем и с друг язовир - при село Смирненски, община Брусарци, за който местни хора са подавали сигнали през последните дни.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
Информирах кметицата на Брусарци и съм подал сигнал на телефон 112 да предупредят Монтана, че идва много вода от Гюргич, обясни още Ванков.
В съседното село Плешивец бурните води на река Лом са отнесли три автомобила, има една срутена къща, паднали дървета и електрически стълбове. Към момента няма затворени пътища в община Ружинци.
Още: Почина диригентката Адриана Благоева
Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
След падналите проливни валежи през последните дни са подадени множество сигнали от граждани за наводнени дворове, къщи, отнесени асфалтови настилки на улици и други.
Най-тежки са нарушенията по пътя Белоградчик - Орешец. Възстановяването му ще струва стотици хиляди левове.
В резултат на падналите валежи през последните дни има покачване в нивата на язовирите в района на Пазарджик.
Още: От този уикенд: Столична община увеличава автобусите до Витоша
Още: Доклад рисува мрачна картина за руското влияние в мрежите от бивши военни в България (ВИДЕО)
Нивото на язовир „Тополница" се е покачило с около 20 милиона кубически метра и в момента е 82 милиона кубически метра. Общият обем е 137 милиона, което означава, че има над 50 милиона кубически метра резерв, така че опасност няма. В останалите два язовира - „Малка Мътница" и „Виноградец", също няма проблеми.
И днес на много места ще вали дъжд, а облачността ще е значителна.
Интензивни и придружени с гръмотевици ще са валежите след обяд в югозападната половина от страната, докато в североизточната ще са само на отделни места и предимно слаби, прогнозират от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) - БАН. Ще се усили източният вятър, в Дунавската равнина и източните райони на Горнотракийската низина, умерен. Дневните температури слабо ще се понижат и максималните ще са между 17° и 22°, в София: 17° - 18°.
Над Черноморието ще бъде предимно облачно. Ще превали слаб дъжд. Ще духа умерен източен вятър. Максималните температури по крайбрежието ще са между 15° и 18°. Температурата на морската вода е 12°-14°. Вълнението на морето ще бъде 2 бала с тенденция вечерта да се усили.
Над планините ще бъде облачно, мъгливо и ще вали дъжд, само в най-високата част на Рила и Пирин - сняг. Ще се развият и гръмотевични бури. Ще духа умерен и силен изток-югоизточен вятър, по-слаб в Рило-Родопската област, но по време на гръмотевичните бури ще е с променлива посока и скорост. Максимална температура на 1200 метра - около 12°, на 2000 метра - около 5°.
Метеоролози предупреждават за нови опасни валежи в Европа, които може да доведат до покачване нивото на река Дунав. Властите в съседна Румъния, Сърбия и Гърция са в повишена готовност и други реки да излязат от коритата си. Очаква се до края на седмицата край Русе то да достигне 500 сантиметра, което обаче не крие опасност от наводнения. Критичният праг е над 750 сантиметра.
Най-застрашени от пороите са Румъния и Сърбия. Наводненията в Южна Румъния взеха 4 жертви, а двама души остават в неизвестност. В Сърбия хиляди декари с посеви са унищожени, а основни пътища са блокирани от наводнения или свлачища.
Националният институт по метрология в Румъния предупреди за поредна опасност от нови наводнения тази сутрин в южната част на страната и обяви оранжев код.
Опасност от наводнения има в областите Мъхединц, Горж, Опт, Арджеш, Телеорман и Дамбовиц. "Прогнозите за времето въобще не са добри". Това каза вицепремиерът Ливиу Драгнея по време на заседанието на щаба за извънредни ситуации, който се проведе в сградата на правителството в Букурещ, съобщава Аджерпрес. Той поиска управителите на областите да изпратят спешен план за действия до щаба за извънредни ситуации, за да може да се организират необходимите спасителни операции.