"Вампир" и "Мадоната с младенеца" разкопаха археолозите от екипа на проф. Николай Овчаров на Перперикон, съобщи БГНЕС.
Още: "Сияна загина, корупцията оцеля": Плевенчани протестират заради лошите пътища
Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април
След забавения поради липса на финансиране старт на археологическия сезон при разкопките излезе един скелет със следи от ритуал против вампирясване. В един от гробовете на скалния град на траките са открити останките на млад мъж, погребан според християнския обичай, със забит в гърдите му железен нож.
"Погребението е от първата половина на 13-и век. Приложен е ритуал срещу вампирясване, което се е правело при хора, починали от неестествена смърт. Предпазването от вампири идва с приемането на християнството", обясни Овчаров. Той припомни, че "близнак" на вампира от Созопол бе намерен на Перперикон дни преди края на миналото археологическо лято в северната част на Акропола.
Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
"Мадоната с младенеца" е другата находка на археолозите от последните дни на Перперикон. Скелетите на жена и дете на възраст 5-6 години с датировка в края на 12-и и началото на 13-и век са поставени така, че наподобяват позата на Богородица и Младенеца от иконите. В разкопания гроб е намерена и сребърна обеца, принадлежала на детето. Според Овчаров съзнателното композиране на телата по този начин е образна молитва в борбата срещу чумата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
Още: Излизат от бърлогите: Паркът за мечки в Белица отваря на 14 април
При разкопките на Перперикон са разкрити и 5 нови сгради, датирани от края на 5-и и началото на 6-и век, както и голяма обществена сграда от края на 3-и век. Екипът на проф. Овчаров се натъкнал и на множество находки от римско време.