За нашите географски ширини, климат и метеорологични условия истинската поленова алергия започва обикновено в края на май и началото на юни. Това каза доц. д-р Георги Николов – завеждащ кабинет „Алергия“ към Националния център по заразни и паразитни болести - София.
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас
Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)
„Полинозата или т.нар „сенна хрема“ представлява имунологично медиирана реакция на алергичния организъм към нормално разпространяващия се в атмосферата полен (тичинков прашец) на много дървета, треви, плевели и цветя“, обясни доц. д-р Николов.
По думите му в зависимост от биологичния цикъл на растението, от което се отделя, всеки полен се разпространява във въздуха през определен период от годината.
„През ранната пролет (края на март, април) най-чести причинители на полинозата са дърветата от сем. Брезови (леска, елша, бреза и габър). Други алергенни дървесни видове у нас са дъб, бук, бряст, чинар и др., но те сенсибилизират много по-малко хора“, посочи доц. д-р Николов, цитиран от Фокус.
Още: Най-важните новини за деня: 2 април 2025 г.
Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза
„За нашите географски ширини, климат и метеорологични условия истинската поленова алергия започва обикновено в края на май и началото на юни. Тогава е цъфтежът на ливадните треви от сем. Житни. В края на юни и юли тревите прецъфтяват и оплакванията на болните значително намаляват. Плевелните видове имат характерен поленов сезон, започващ от края на май и продължаващ до края на септември. Така че, ако пациентите имат симптоми и през късното лято, то те най-вероятно са чувствителни и към полена на плевелите“, отбеляза доц. д-р Николов.