Хърватската писателка Дубравка Угрешич почина днес на 74-годишна възраст в Амстердам, съобщи хърватският информационен сайт Индекс, предаде БТА. Дубравка Угрешич е родена в Кутина, Хърватия, през 1949 г. Баща й е хърватин, а майка й е българка, родена в Бургас. Завършва Загребския университет, специализира в Московския университет.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
До войната в Хърватия в началото на 90-те години Дубравка Угрешич работи в Института по теория на литературата в Загреб, а нейните основни научни интереси са свързани с руската литература на ХХ век, на която същевременно е и преводач. През 99-те години тя напуска Хърватия. Няколко години прекарва в Германия и САЩ, а от 2001 г. живее и работи в Амстердам.
Най-известните й книги са "Щефица Цвек в челюстите на живота", по който е сниман филм, и "Форсиране на романа на реката", за който през 1088 г. получава наградата на списание НИН.
През 90-те години пише есета, в които се занимава с въпроси на идентичност и националност в социалната, историческа, политическа и културна рамка, създадена от разпадането на Югославия и падането на Берлинската стена. С тях Угрешич се утвърди като една от най-видните хърватски писателки и есеисти. Творчеството й се отличава с рядка комбинация от ирония, полемика и състрадание, се казва в съобщение за медиите от Загребския мултимедиен институт.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Тя е автор и на книгите "Поза за проза", "Животът е приказка", "Американски фантаст", "Култура на лъжата", "Музей на безусловното предаване", "Четенето забранено", "Министерство на болката", "Баба Яга снесе яйце", "Лисицата", преведени на над 20 езика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Автор е и на няколко филмови сценария - "В челюстите на живота", "Това не е моят живот, това е само временно", "За щастие са нужни трима", "Как да оцелееш до първи".