Както повелява еврейската традиция, 30 дни след кончината на Анжел Вагенщайн, множество хора се събраха на поклонение в Централната софийска синагога, за да отдадат почит към паметта на големия хуманист, писател, кинодеец и общественик.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Председателят на Шалом Александър Оскар каза, че са се събрали, за да отдадат почит на една личност, която е отдала живота си на борбата с човеконенавистните идеологии. "През думите успяваше да повлияе на хората да помнят уроците на историята. Сигурен съм, че всеки един от нас и нашите деца ще запомни уроците, дадени от Анжел Вагенщайн и ще пазим духа и неговото наследство живо в нас".
Снимка: БГНЕС
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Анжел Вагенщайн е роден на 17 октомври 1922 година в Пловдив в семейство на сегарадски евреи. Той прекарва детството си във Франция, където родителите му емигрират по политически причини заради левите си убеждения. След амнистия семейството му се връща в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Вагенщайн участва и в съпротивително движение по време на Втората световна война. Включва се активно в дейността на антифашистка бойна група и впоследствие е въдворен в "еврейски трудов лагер" в Македония. Той успява да избяга от лагера и става комунистически партизанин. След бойна акция е арестуван и осъден на смърт през 1944 година, но при бомбардировките над София затворът е частично разрушен, а затворниците са преместени в сливенския затвор, което забавя изпълнението на присъдата, а смяната на властта в България го спасява.
Още: "Живяхме във века на Анжел Вагенщайн". Едни хубави думи за него
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Снимка: БГНЕС
Той е автор на 50 сценария за филми – игрални, документални и анимационни. От 1950 г. става сценарист в Българска кинематография и в ДЕФА. Филмът по негов сценарий "Звезди" от 1959 година на режисьора Конрад Волф е удостоен със Специалната награда на журито на кинофестивала в Кан. Сред най-известните му сценарии са тези за филмите "Допълнение към закона за защита на държавата", "Гоя", "Звезди в косите, сълзи в очите", "Борис I" и "След края на света".
Снимка: БГНЕС
През 90-те години се отдава на писателска дейност и публикува романите "Петокнижие Исаково", "Далеч от Толедо" и "Сбогом, Шанхай", последните два с международни отличия. Книгите му са преведени на много езици, включително френски, английски, руски, немски, испански и италиански.
Анжел Вагенщайн завещава пленителен разказ за мътния въртоп на една преломна епоха, за пъстротата на човешките характери и за краха на илюзиите, за сложния възел на живота, който е безсърдечно кратък, а човешката надежда – неутолима, пише БГНЕС.
Снимка: БГНЕС