Президентската институция ми е напълно по мярка, още от първия ден работим на пълни обороти. Това каза пред Нова телевизия държавният глава Росен Плевнелиев.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Институцията е такава, каквато всеки сам си я направи, но президентът отговаря за дългосрочното планиране и аз смятам много отговорно да се захвана с тази задача, посочи още президентът.
Исках да бъда заедно с нашите войници в един тежък момент на ескалация, след като на 21 февруари по грешка бяха изгорени няколко копия от Корана. Отидох там и защото за мен е важно като върховен главнокомандващ, да видя и да тествам, как работи системата и армията във възможно най-тежките моменти, заяви Росен Плевнелиев по повод визитата му в Афганистан. В състава на делегацията му бяха министъра на отбраната, заместник-началника на отбраната, началника на неговия кабинет и американския посланик Джеймс Уорлик.
Според Плевнелиев задграничните мисии имат огромен смисъл. "Войните от тук нататък ще се водят отвъд една нация. От тази гледна точка това семейство на над 50 държави, които се борят за демокрацията и бъдещето на афганистанския народ, за мен е много важно ние да сме там, да сме едни от тези 50", заяви държавният главнокомандващ. Войните на бъдещето също означават, че само интегрирано, заедно с общ ресурс може да се справяме с предизвикателството, допълни той. Според президента мисии в Ирак и Афганистан не застрашават сигурността на България и няма да я превърнат в някаква цел в бъдеще.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
"Тези мисии са важни за изграждането на боеспособна и мобилна армия, която е адекватна на рисковете на 21 век", заяви президентът Плевнелиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
На въпроса кои са рисковете за националната сигурност и дали е наясно с тях, държавният глава заяви, че не само той е наясно, но и много хора в държавата, защото има нова Национална стратегия за сигурност. "България върви по своята добре подготвена реформа в сектор сигурност. Това е голям приоритет за мен като президент и съм благодарен на правителството, което също гарантира подкрепа и ние вече работим здраво. Ще има цялостен, устройствен закон за всички служби и след това ще дойдат отделно устройствените закони за всяка една от тях", заяви президентът по повод подготвените закони за НРС и НСО и добави, че по тази тема е постигал политически консенсус с ръководството на БСП и на Синята коалиция.
България трябва да бъде част от едно голямо семейство на демократични държави, които могат заедно да защитят своята сигурност и сигурността на гражданите си. Отивам с много важни мисии в Чикаго през май месец, където ще поставим на дневен ред новия приоритет – така наречената "умна отбрана", каза още Росен Плевнелиев и обясни, че държавите от региона ще се учат да се отбраняват заедно и да оптимизират заедно ресурса. "Когато българските самолети пазят пространството, сърбите могат да спят спокойно", посочи Плевнелиев.
За управата на язовирите и как би оценил действията на кабинета при трагичната ситуация с наводненията в село Бисер, Росен Плевнелиев заяви: "Когато има едно бедствие, независимо по каква причина то се е случило, вие трябва да действате бързо. И това, че правителството изпрати толкова много, министри реагират адекватно и бързо е нещо, с което те могат да се отчетат. От друга гледна точка обаче ние стигаме до същината на проблема – това не е първото, не е последното бедствие със сигурност", добави Плевнелиев и запита какви изводи сме си направили досега и как се е променила системата. "За това като президент ще наблюдавам внимателно и съм дал своите идеи", посочи той и допълни, че очаква с водната реформа правителството да реши проблемите. За Росен Плевнелиев от тук нататък е важно да произлизат регистри, правила, договори, отговорност и да се знае кой, за какво е отговорен.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Според държавния глава е необходим обществен дебат и за възможността 70% от средствата в Сребърния фонд, който трябва да гарантира сигурността на пенсионната система, да отидат за купуване на държавни ценни книжа, емитирани от правителството. Това предвиждат промените в закона за управление на фонда, които Министерство на финансите публикува преди около седмица. Росен Плевнелиев обясни, че това са много дългосрочни инструменти и се залага ангажимент за поколения напред. "От една страна, да, инфлацията изяжда тези пари, но от друга гледна точка трябва да сме много консервативни в това, което правим", каза президентът. Той посочи, че за него решението освен много консервативно трябва да бъде взето и след широк обществен консенсус. Той вече започна политически консултации по тази тема. "Риск може да се поема, но възможно най-ниският такъв", добави Плевнелиев.
Според държавния глава няма нищо лошо в това да се вземе заем. Той коментира тезата на председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова, че трябва да се търсят различни източници за финансиране по погасяване на външния ни дълг. Тя заяви, че България няма нужда от спешен заем, за да плаща, а има нужда от заем, за да погаси падежа през януари 2013 година. Плевнелиев обясни, че в тежка криза държавите ползват резервите си, но той няма притеснения за фискалния резерв. Президентът смята, че има съвсем разумни решения за външно финансиране, които трябва да се вземат в следващите 3-4 месеци.
Росен Плевнелиев не отстъпи и от тезата си за бонусите в администрацията. Той каза, че в една богата държава трябва да има бонуси – една разумно платена администрация, но въпросът е как ще се създадат правилата. Според него, за да има добре работещи институции трябва да има разумно платена, но и работеща, мотивирана администрация. Задача на политиците е да я направят работеща, мотивирана администрация, но и деполитизирана. Според него така ще имаме и по-добра икономика. Тук той каза отново тезата си за електронното правителство, което ще намали корупцията, например. "Сега е моментът да постигнем политическо съгласие, независимо кой е на власт електронното правителство да стане факт", каза Росен Плевнелиев. Той посочи, че за него до момента са изхарчени много пари и много хора трябва да обяснят какво и как. "Аз съм президентът, който не бяга от отговорност. Един от моите приоритети е работещи институции – електронното правителство е част от това", обясни държавният глава.
Според него и въпросът с цените на лекарствата може да се реши в конкурентна надпревара без монополи. А в реформата в здравеопазването могат да се направят малки крачки и сега – електронната здравна карта, тя може и трябва да се случи сега. И други теми като спешната помощ също ще бъдат на дневния ред. Държавата функционира тя има механизми, каза Плевнелиев.
На въпрос за това до къде може да стигне войната между ВМР и съда, Плевнелиев каза, че се надява, че най-лошото да е зад гърба ни. Президентът похвали и премиера за реакцията му от преди около месец и новия министър на правосъдието, които търсят обединени позиции. "Ако тези институции не се научат да работят заедно нямаме никакви шансове", каза държавният глава. "Смутен съм тогава, когато институциите се оправдават една друга. Мотивиран съм когато виждам, че работят заедно", посочи той.