Граждани са платили солени сметки след като са ползвали националния номер за информация на Националния осигурителен институт - 0700 14 802. Това става ясно от въпрос на депутата от Гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов.
Още: Бойко Кръстанов на Великден: Бъдете по-смирени и прощавайте (ВИДЕО)
Още: Кой има имен ден днес, 20 април 2025 г. Честито!
Той задава депутатски въпрос към министъра на социалната политика Зорница Русинова каква е тарифата на телефона на НОИ.
"Никъде на сайта не се открива информация за тарифата, по която се таксуват обажданията към телефона за информация. Така някои от потърпевшите, набрали номера от мобилните си телефони, след съответното изчакване за свързване с дежурен служител и провеждане на същинския разговор, са били таксувани по 8 и повече лева (за ок. 15-20 мин. разговор), т.е. цената на минута вероятно е била над 40 ст. с ДДС", обяснява в питането си Славов.
По думите му съгласно практиката на националните оператори, обажданията към номер започващ с 0700 са на цената на един градски разговор, но само когато обаждането се извършва от стационарен телефон на същия оператор. При обаждане от мобилен телефон или от номер на друг оператор, тарифите са често доста по-високи.
Още: Прогноза за времето - 20 април 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 19 април 2025 г.
В тази връзка Славов пита Русинова дали ще разпореди проверка за изясняване на цената, по която се таксуват гражданите на националния телефон за информация на НОИ и дали ще публикува съответната информация на интернет сайта на НОИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Патриархът и митрополитите с благопожелания към българите за Великден
Славов смята, че е нормално още при набиране на номера, автоматично съобщение да уведомява обаждащия се гражданин каква е цената на разговора, за да се избегне некоректното таксуване на разговора по завишени тарифи.