Нови разкрития за отношението на България към нелегалните мигранти на наша територия. От свидетелски разкази на бежанци става ясно, че големи групи мигранти са връщани незаконно обратно в Турция, като преди да бъдат експортирани те са престоявали в нечовешки условия.
Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?
Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание
Това показва ново разследване на Sky News, германската обществена телевизия ARD, британският Times, френският Le Monde, швейцарското обществено радио и телевизия SRF, Lighthouse Reports, Domani и българската секция на радио "Свободна Европа". Припомняме, че подобна група медии миналата седмица показа разследване, в което се твърди, че на границата ни е имало стрелба по мигрант. Това е първият кадър на търсещ убежище, улучван с бойни патрони на границата на ЕС, предаде Sky News тогава.
ОЩЕ: МВР към "Скай нюз": Не са произвеждани изстрели от българска страна на 3 октомври по мигранти
В новото разследване на видео кадри на "Свободна Европа" се вижда разказът на Накман - бежанец на 32 години от Афганистан.
Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ
Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков
"Държаха ме в посещение, което има място за 20 души, а бяхме 50. Това е място, където и животни не могат да живеят. Няма външна тоалетна, а ходиш вътре в същото помещение", разказва той през октомври тази година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблеми с тока: Свикват кризисен щаб в Самоков
Още: Пускат градския транспорт до Витоша, снегът надхвърля 2 метра
Всъщност става въпрос за една полусрутена постройка, която се намира в двора на Граничното полицейско управление в Средец. На кадрите се вижда как това място се използва от полицейските власти за временно задържане на бежанци, слез което се връщат в Турция. Осемте медии разкриват, че няколко страни от ЕС използват нерегламентирани места, в които задържат мигранти, преди да ги отблъснат зад граница - Хърватия, Унгария и България.
Бежанците наричат тази постройка "хангара":
"Питахме за храна и вода, не ни дават. Казват ни - ще ви донесем от тоалетната", разказва мигрант, чиято самоличност е прикрита.
Още: 21 години от атентата в база „Индия“ в Ирак, загиват петима български войници
Още: Кой има имен ден днес, 27 декември 2024 г. Честито!
This week we released footage of Bulgarian border forces shooting a Syrian refugee. They denied it. The EU’s called for an investigation
— Lighthouse Reports (@LHreports) December 8, 2022
This wasn’t an isolated incident. Today we place it in a wider system at EU borders reliant on black sites, cages & torture
THREAD pic.twitter.com/d9fht29hG3
По свидетелски разкази на бежанците, които описват сградата като "барака с решетки" лесно може да се открие точното местонахождение на това място - в двора на Граничното полицейско управление в Средец:
Журналистът от "Свободна Европа" Мария Черешева разказва за нейни свидетелски разкази, които тя е заснела по време на разследването.
"Винаги бараката е пълна с хора. В двора се виждат и автомобили на европейската агенция за гранична и брегова охрана Фронтекс", разказва тя.
След изпратено запитване от Европейската агенция за гранична и брегова охрана са потвърдили, че имат командировани хора по границата на България с Турция, но те изпълняват само охранителни функции, без да участват в процеса по връщане на бежанци обратно в Турция, което е и незаконна дейност, без да има разрешение за това.
The EU appears to know about this black site: we documented cars with @Frontex logos parked metres from the cage on 3 occasions
— Lighthouse Reports (@LHreports) December 8, 2022
Frontex says it works with police in Sredets on 'border surveillance activities'. Internal documents show it has 10 officers based there pic.twitter.com/mjElc8hnsF
Всъщност Frontex е организацията, която подпомага държавите членки на ЕС, и асоциираните към Шенген държави в защитата на външните граници на пространството на ЕС за свободно движение. Тъй като е агенция на ЕС, Frontex се финансира от бюджета на ЕС, както и от вноски на асоциираните към Шенген държави. Според плановете на органа от 2020 г. персоналът на Агенцията наброява около 1 000 служители, почти една четвърт от които са командировани от държавите членки.