С петицията, събрала над 1000 подписа в първите 12 часа от пускането си, организаторите от „Невидими животни“ отправят политическа заявка към народните представители и министъра на земеделието и храните с искане за промяна в нормативната уредба за забрана на отглеждането на телета в клетки.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
От 13 март
От 13 март стартира набирането на подписи за законодателни изменения, целящи прекратяване на отглеждането на новородени телета в клетки в България и преминаване към групово отглеждане в индустриалното животновъдство. В рамките на кампанията „Клетките са кошмар” по инициатива на гражданската организация „Невидими животни” всеки български гражданин ще има възможността да се подпише на сайта www.bezkletki.bg в подкрепа на забраната на клетките за телета и на по-хуманната за новородените животни и, според организаторите, не по-малко икономически рентабилна алтернатива. На първия ден от петицията се подписаха над хиляда души. В България има над 100 000 теленца, чийто живот може да се промени към по
Още: "Усмихнато теле" радва хората в Австралия (ВИДЕО)
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Снимка: www.bezkletki.bg
Жестокост
Практиката, разпространена преди всичко в индустриалните ферми за млекодобив у нас, се отличава с изключителна жестокост. Новородените телета се захвърлят и затварят в малка клетка, едва надхвърляща собствените им размери, почти веднага след раждането. Така прекарват още първите часове на живота си в самота и изолация, лишени от възможност за контакт с майките си или с други телета, а също и от възможността да се движат. Стандартната клетка е дълга 1,1 пъти колкото дължината на телето и широка колкото е височината му, съгласно Директива 2008/119/ЕО.
Още: Над 56 000 български граждани се включват в петицията, част от инициативата „Европа без кожи“
„В клетката новороденото теле плаче с дни наред за майка си. То е социално животно, но няма почти никакъв контакт с други телета. Няма кой да го успокои, да го накара да се почувства в безопасност, да го стопли през нощта и през зимата”, обяснява Елиа Тилева от „Невидими животни”.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Групово отглеждане на телета
Преминаването към групово отглеждане на телета би било в унисон с препоръките на компетентния научен орган на ЕС (ЕОБХ), според които следва тази практика да се прекрати законово и телетата да се отглеждат заедно, на малки групи и с повече пространство. То е и съобразено с желанията на българите – според последното социологическо проучване на Маркет Линкс 82% от сънародниците ни вярват, че телетата и другите животни, използвани в хранително вкусовата индустрия, имат правото да живеят извън клетки и в естествена или близо до естествената среда. За повече от половината български граждани е важно политикът, за когото гласуват, да споделя тази позиция.
“Българското общество е категорично против жестокостта към животни, особено когато тя е напълно излишна”, коментира Стефан Димитров от „Невидими животни”. “И това потвърждават последователно и красноречиво не само данните от социологическите проучвания. Съвсем наскоро в две общоевропейски петиции за животните поред, които успешно влязоха в дневния ред на Европейската комисия, България беше на челните места от всички страни в Европа по подписи спрямо населението. Време е законодателят у нас да започне да действа в унисон с ценностите на нас, избирателите”, допълва още Стефан.
Още: Триметрова лисица на протест в София срещу фермите за кожи (СНИМКИ)
Петицията призовава:
„Необходима е решителна и еднозначна законодателна намеса за забрана на клетките за телета в полза на груповото отглеждане. Както мнозинството български граждани, ние, долуподписаните, вярваме, че една прогресивна България проявява любов, грижа и разбиране към хора и животни. Тук става дума не за тясно партиен или идеологически избор, а за ценностен и цивилизационен такъв. Нашата страна може да бъде за пример за другите европейски държави със своето законодателство по една надпартийна тема, която е в унисон с ценностната система и етиката на българския гражданин, нежелаещ производството на храна в нашата родина да наподобява индустриализирана поточна линия, третираща новородени телета – още бебета – като затворници, и нямаща нищо общо с естественото и природното. Нашите очаквания и отговорността тази неизвинима и недостойна за България практика да бъде прекратена, са изцяло и само върху Вас.”
С пълния ѝ текст можете да се запознаете и да го подкрепите тук.
Организации разкриха ужасяващи кадри, заснети при транспортирането на животни (СНИМКИ)