Парното и топлата вода ще бъдат с по-високи цени от средно 4% от 1 юли, става ясно от изчисления на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Най-голям скок се очаква да има в Разград – със 17,5%, а най-малък във Варна – с под 2 на сто. Увеличението в Пловдив, Плевен, Бургас, Враца и Велико Търново се предвижда да бъде с между 6 и 7,5 процента, а парното и топлата вода в София ще поскъпнат 4,3 на сто.
Комисията за енергийно и водно регулиране предлага цената на отоплението и топлата вода да се увеличи почти в цялата страна като средното увеличение е 4,5%, показва докладът на ведомството. Окончателно решение комисията ще вземе в края на юни след като проведе открито заседание и обществено обсъждане.
Вчера стана ясно, че се предвижда поскъпване и на тока от 1 юли – с 3,5%. Предстои цените на тока и топлоенергията да бъдат обсъдени и окончателно приети.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Според анализатора от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Мартин Владимиров обаче това поскъпване на тока е трябвало да бъде повече.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
„Ако следваме динамиката на ценообразуването, която показва, че цената, на която НЕК ще продава на крайните снабдители, се увеличава с 13%, увеличението на цената за домакинствата и малките потребители на регулирания пазар би трябвало да е по-висока от обявената“, каза Мартин Владимиров в интервю за БНР.
Големите водноелектрически централи на НЕК и АЕЦ „Козлодуй“ винаги са се използвали като буфер, за да компенсират значително по-високите цени по преференциалните договори с двете американски централи, посочи Владимиров и добави, че тази тенденция се запазва.
„В случая КЕВР няма да компенсира разходите на ТЕЦ „Марица-изток" 2. Това е казано и в доклада – че ТЕЦ „Марица Изток 2“ трябва да работи за оптимизиране на разходите си и за оптимизиране на търговията си на свободния пазар, за да компенсира загубите“, каза още той.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Структурата на българския либерализиран пазар е такава, че на практика без ТЕЦ „Марица-изток" 2 свободният пазар не може да функционира, категоричен е Мартин Владимиров и добави: „Ще има клиенти. Вероятно и затова очакваме по-висока цена на свободния пазар за следващата година, както е и заложено в КЕВР – очаквано увеличение на цената от 23% (референтната цена)“.
По думите му важно решение, което държавата трябва да вземе към края на септември, е да определи нов механизъм за подпомагане на бъдещите електроцентрали до 2025 г.