Паметникът на Цар Освободител на площад "Народно събрание" се очаква да бъде открит за 3 март, предаде БГНЕС.
Тази сутрин бяха премахнати огражденията около монумента. Символът на София беше демонтиран на 5 септември с обещанието, че ще се реставрира и след това паметникът отново ще бъде върнат. След няколко месечна реставрация, на 29 ноември 2012 г. върнаха изцяло реставрирания паметник на Цар Освободител на пиедестала на пл. "Народно събрание".
Дейностите по реставрирането на паметника са извършени в три направления – укрепване и реставрация на главния пиедестал на паметника; реставрация и консервация на бронзовите пластики, в това число и на главната фигура на императора с коня; реставрация на околното пространство – огради, площадки, тревни площи.
Паметникът на Цар Освободител е една от най-добрите работи на известния италиански скулптор Арналдо Дзоки. Той е открит тържествено през 1907 година.
Реставрацията на паметника на Цар Освободител предизвика ред дискусии в общественото пространство за това дали има или не проект за тази реставрация. Първоначално след демонтажа с отрязване на краката на коня, паметникът беше захвърлен без охрана в леярна в софийския квартал Требич. Наоколо имаше всякакви отпадъци и боклуци, както и бездомни кучета. Според местните жители в двора на леярната се помещавал и цех за дограма. Впоследствие обаче се оказа, че не е имало работен проект за реставрацията на паметника, въпреки уверенията. Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви след интервюто на доц. Стефан Белишки, председател на Асоциацията на реставраторите в България, че ще назначи проверка заради неспазени правила при реставрацията. По-късно обаче, ресорният зам.-кмет Тодор Чобанов продължи да твърди, че има проект.
Реакция не липсваше и от министъра на културата Вежди Рашидов, който каза, че Министерството на културата не е страна по този паметник: "Идеята за реставрацията не е на МК, нито паметникът е на министерството, нито са подписвани договори", каза министърът в отговор на въпрос на Михаил Михайлов, Антон Кутев и Петър Курумбашев относно реставрацията.
Проблемът предизвика реакция от страна и на чужди агенции, така например агенция ИТАР-ТАСС писа за скандалното отношение към паметника, който се оказа буквално изоставен под открито небе в склад за преработване на метални отпадъци в крайния столичен квартал "Требич". "Паметникът, който е една от най-важните софийски забележителности, беше свален през септември от постамента за реставрация. Тя се осъществява със средства от руската хуманитарна фондация "Поколения", която е заделила сумата от 500 000 евро", припомни агенцията в кореспонденция от София.