Нови промени в ТЕЛК ще доведат до допълнително ощетяване на хората с тежки заболявания като диабет, децата с психични заболявания, със зрителни и слухови увреждания, епилепсия и други. Това става възможно с промени в Наредбата за медицинската експертиза, която е публикувана за обществено обсъждане, пише 24 часа.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
С промените се вдига процентът на увреждане за някои заболявания. Така 10% повече ще се дават за начален стадий на болестта на Чандлър. Общо те ще получават 50%, защото се нуждаят от подкрепа именно в ранния стадий на болестта, за да възстановят работоспособността си и да се предотврати тежка деформация на главата на бедрената кост.
По-висок процент е определен и при децата до 16 г. със захарен диабет - от 50 на 80. Засегнати обаче ще са 300 хил. души с диабет тип 2. Сега тези, които са без никакви увреждания, получават между 30 и 50% инвалидност. Здравното министерство предлага те вече да получават 20%. Болните с едно усложнение ще получават 40%, с две - 50%, а с повече - 60%. От Българската асоциация за диабет настояват да бъдат увеличени процентите неработоспособност при хората с диабет тип 2, лекувани с инсулин, защото имат нужда от много по-редовен самоконтрол.
В проекта на МЗ се премахва провежданата терапия като основен фактор за определяне на степента на увреждане, а като такъв се извежда формираният функционален дефицит в резултат на увреждането. Организациите на хората с увреждания искат и административно да се признават за пожизнени всички срочни ТЕЛК-ове, които са настъпили при пенсиониране по стаж и възраст. Настояват и събирането на заболяванията да носи по-високи проценти, като припомнят, че Върховният административен съд отхвърли наредбата.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
“Считаме, че духът на мотивите на решението ясно показват, че върховните административни съдии считат за несправедливо неотразяването в ТЕЛК-овото решение на наличието на няколко увреждания”, пишат те. Предлагат да бъдат отчитани с по-нисък процент - 10%, второто и следващите заболявания, когато са довели до увреждане 30 и повече процента. Според тях така ще се постигне желаното ограничаване на влиянието на маловажните случаи и ще “отдадем значимото при оценката на увреждания от по-тежък характер”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Карантината за COVID-19 и други заболявания пък вече няма да е част от общия лимит за болничните, предвиждат още промените. Сега болничните до 40 дни годишно се изписват от личните лекари. За до 180 дни човек трябва да отиде на лекарска комисия, а за над 6 месеца трябва явяване пред ТЕЛК. По този начин, ако тежко болен човек бъде карантиниран, той ще трябва да отиде на комисия и да наруши правилата, които му забраняват да излиза.