Само 21 000 лева глоби са наложени на безсъвестни собственици на архитектурни паметници у нас. От началото на 2018 г. досега са издадени 8 разпореждания, с които е наложено спиране на започнали без съгласуване по Закона за културното наследство строително-монтажни работи по недвижими културни ценности. Това става ясно от справка, предоставена от Министерството на културата на Монитор.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Увеличава се броят на собствениците, които искат да ремонтират притежаваните от тях сгради със статут на културна ценност, но не са малко и ония, които не полагат грижи за тях, оставяйки ги на капризите на времето и понякога на режисираната „случайност“, за да се саморазрушат и на тяхно място да се издигнат модерни обекти, носещи печалба – офиси, парти центрове, молове и т.н. Законът за културното наследство не забранява сгради недвижими културни ценности да бъдат използвани за търговски и стопански цели стига с тези действия да не се нарушават разпоредбите, свързани с тяхното опазване. А в много случаи те биват грубо погазени.
Министерство на културата си сътрудничи с окръжните прокуратури за установяването на собствеността на сгради – недвижими културни ценности, спрямо които се осъществяват намеси по инвестиционни проекти без съгласуване по реда на закона. На нарушителите се налагат глоби и имуществени санкции. От началото на 2017 г. са издадени 18 наказателни постановления с правно основание чл. 200, ал.1 във връзка с чл. 83 и 84 от Закона за културното наследство.
2 000 000 лв. по програма на Министерство на културата са отпуснати тази година за целева финансова подкрепа в областта на консервацията и реставрацията на недвижими културни ценности. 19 420 по последни данни са тези недвижими културни ценности на територията на страната ни, разкрива справка на културното министерство. От тях в Националния публичен регистър на недвижимите културни ценности са включени само онези, които са от национално и евентуално световно значение. Проверка на вестник „Монитор“ показва, че те са общо над 1 650 – природни феномени, антични и средновековни археологически паметници, църкви, манастири, лобни места на национални герои, територии на славни исторически битки и т.н. А над 470 обекта, влизащи в посочената цифра, са къщи и сгради от възрожденския, следосвобожденския период и близкото минало – безценни поради „възрастта“ си, архитектурните си особености или защото са били обитавани от бележити личности. Този регистър се поддържа от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), който издирва, изучава тези артефакти и перманентно допълва списъка с нови обекти, поставени под режим на опазване.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"