Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха защо пингвините не могат да летят

21 май 2013, 15:36 часа • 52512 прочитания

Загадката защо пингвините не могат да летят може би най-сетне беше разгадана. Учените смятат, че подводните умения на птицата вероятно са й коствали способността да лети.

Изследвайки морски птици, тясно свързани с пингвините, учените потвърдили, че крило, което е добро в летенето, не може да бъде добро и в гмуркането или плуването.

"Като много хора винаги съм се интересувал от пингвините и съм наблюдавал феноменалния им ход върху леда. Винаги съм си мислел: "Защо просто не полетят?". И е прекрасно, че бях част от групата, която разреши тази загадка", заяви проф. Джон Спийкман от университета в Абърдийн и Китайската академия на науките.

Съществуват множество теории защо някои птици не могат да летят. Една от тезите е, че някои видове са станали неспособни да летят заради липсата на хищници на земята. "Другата идея е биомеханичната хипотеза", обяснява проф. Спийкман. "Когато птицата лети и се гмурка, тя трябва да използва крилата си, за да прави две различни неща. Биомеханичната теория е, че не можеш да развиваш крило, което е добро в правенето и на двете неща", казва изследователят.

Учените наблюдавали птицата чистица, близък родственик на пингвина. Черно-бялата морска птица не само прилича много на пингвин, но и може да плува почти толкова добре. За разлика от пингвина обаче тя може да лети. Изследователите анализирали количеството енергия, което птицата използвала. Те установили, че тя можела да се гмурка сравнително лесно, но летенето било много по-уморително за чистицата.

"Изразходваната енергия е много, много висока. Тези птици имат много къси крила и те трябва да махат с тях с невероятна скорост, за да се задържат във въздуха. Това е изтощително за тях", казва проф. Спийкман.

Изследователите смятат, че чистицата представлява нещо средно между морските птици, които могат да летят и да плуват, и тези, които не могат да летят.

"Хипотезата е, че докато крилата стават все по-ефективни за тях, за да се гмуркат, те стават все по-малко ефективни за тях, за да летят. В определен момент за тях е станало толкова "скъпо" да летят, че е било по-добре да се откажат от летенето и да превърнат крилата си в малки ръце", допълва проф. Спийкман.

Източник: БГНЕС

Ева Петрова
Ева Петрова Отговорен редактор
Новините днес