Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха редица пропуски в системата BG Alert

20 ноември 2023, 10:28 часа • 1261 прочитания

Само нашата система за ранно предупреждаване при бедствия и аварии BG Alert няма да е достатъчна. Това заяви Атанас Кръстанов по БНР. Той е физик и консултант по въпроси, свързани със защита от бедствия и разработване на планове за защита от природни и индустриални бедствия, както и експерт в международни проекти, свързани с изменението на климата и създаване и прилагане на различни платформи за оценка и ранно предупреждение за възникване на бедствия.

ОЩЕ: В 14 области ще тестват системата за ранно предупреждение

Проблеми

По думите му, са забелязани редица пропуски в Националната система за ранно предупреждаване. Той отбеляза, че "започваме да съобщаваме нещо, преди да има изградена цялостната система от данни". Такива са исторически записи къде и какво е имало, при какви условия, или да има набрана информация от наблюдения на терен, анализ на данните в реално време и пр. "Нужно да има и добре разписани и отработени планове за евакуация, тренинги, да има яснота какво след какво следва, какви са хипотезите", уточни Атанас Кръстанов.

Наред с това, според него, не e уточнено коя е институцията, което е отговорна за уведомяването на населението у нас. "Тепърва страната ни е поискала и данни от сателитната европейска мрежа за наблюдения Коперник, която е факт от 9 години", допълни експертът.

Според Кръстанов, Националната система за ранно предупреждаване за бедствия и аварии следва да се комбинира с мрежата "Коперник", в която България участва само в различни консорциуми и проекти. "Данните и информацията, от които не се ползват след приключването им", коментира той.

Тестовете

По думите му, започналите тестове на системата за ранно предупреждение BG Alert преди дни, които дори стреснаха клиентите на един от телекомите у нас в началото на месеца след човешка грешка от страна на ангажирания с въвеждането на системата BG Alert изпълнител, са последната брънка във всяка една система за ранно предупреждение. "Започва се отзад напред", каза Кръстанов.

Националната система за ранно предупреждение при бедствия и аварии вече беше използвана няколко пъти. Грешка на служител пък доведе до масова паника на 1 ноември, когато непредвидено множество граждани получиха неочаквани съобщения, придружени със силен звуков сигнал.

Впоследствие бе оповестено провеждане на тестове на системата в различни области на страната от 29 ноември по график и национален тест на 29 ноември. При провеждането на тестовете от 12:00 до 12:30 ч. се излъчвано съобщение, съдържащо текст на български и английски език, съпроводено от специфичен звук и вибрация, дори при безшумен режим на телефона. Очаква се съобщението да се получава еднократно на едно мобилно устройство.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес