Да се въведе ежедневна проверка при приема на децата в детска градина, като не се допускат такива с клинични оплаквания на заразна болест, както и да се променят условията за прием на децата, които не са ваксинирани по други клинични причини.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Това са само част от предложенията да промени, публикувани за обществено обсъждане от здравното министерство. Идеите касаят промени в Наредба № 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини.
В мотивите е записано, че при наличието на симптоми на заразно заболяване, като напр. повишена температура, хрема, кашлица, обрив, повръщане или диария, детето не следва да се допуска в детската градина. Условие за прием на дете с клинични симптоми от горепосочените е удостоверено с медицинска бележка становище, издадена въз основа на медицински преглед от общопрактикуващия лекар или друг лекар, че детето не е заразно болно и не представлява риск за здравето на останалите деца в групата. Това са случаи на обостряне на хронично белодробно или гастроентеритно заболяване, алергично състояние или др., се посочва в мотивите към проекта. По този начин ще се намали риска от заразяване на децата в съответната група на детската ясла и възникването на нови случаи сред възприемчивите деца и евентуално епидемични взривове.
Още: Документи и изследвания за постъпване в детска градина
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
"С въвеждането на ежедневна проверка при приема на децата в детска градина, като не се допускат деца с клинични оплаквания на заразна болест в тях, се цели да се опази здравето на децата чрез намаляване на случаите на заразни болести в детските колективи. По този начин ще се намали риска от заразяване на децата в съответната група на детската ясла и възникването на нови случаи сред възприемчивите деца и евентуално епидемични взривове. Осигурява се безопасна среда за пълноценно отглеждане на децата, посещаващи организирани колективи, вкл. и за децата, които, поради медицински причини, са изложени на по-голям риск от заболяване", пише още в мотивите към проекта на промени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Снимка: iStock
В наредбата е записано още, че медицинският специалист открил случай на заразна болест, определя неговите контактни лица и ги вписва в "Бързо известие", което изпраща в регионалната здравна инспекция. На база попълнената информация от страна на здравните власти се определят и предписват противоепидемични мерки спрямо контактните – профилактично изследване, карантина, медицинско наблюдение. Това ще позволи своевременно да се откриват новозаразени и те да се ограничават от посещения в организирани колективи, както и да отпадне изискването за представяне в детската градина на медицинска бележка, при отсъствие за повече от 10 дни, че детето не е било в контакт със заразно болен.
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!
Ваксините и изследванията
Друга промяна предвижда да отпадне изискването за предоставяне на информация от проведени изследвания на кръв и урина, които отразяват само моментното състояние на детето, без да е посочена целта на изследванията, както и изискването на интерпретация на резултатите от медицински специалист. По този начин, информацията и данните, събирани при прием в детска градина, чрез здравно-профилактични карти и предоставянето ѝ от родителите в здравните кабинети в детските градини, ще бъде заменена от своевременно информиране на медицинските специалисти при вписване на съответна медицинска информация в НЗИС.
Освен това се създава достъп на медицинските специалисти в здравните кабинети в детските градини до посочената информация, свързана с провежданите от тях дейности.
В проекта на наредба е разписано, че всички дейности се предвижда да се въведат от септември 2025 г.
Снимка: iStock
Сега в Наредба № 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини е посочено, че при прием в детска градина родителите представят данни за извършените задължителни имунизации на детето, но това не отчита възможността, че при определени условия (хронично заболяване, трансплантация, терапия, пребиваване в друга държава и т.н.) броят на приемите за дадени ваксини може да е променен. Поради това, при деца с поставени задължителни имунизации и/или реимунизации в друга възраст общопрактикуващият лекар следва да предостави информация за причината за това и че детето е с редовен имунизационен статус.
Допълнително, информация за приложени препоръчителни имунизации също следва да се представи в здравния кабинет в детската градина.
Още: С колко са се увеличили местата в детските ясли у нас?
Въвежда се изискването децата, които посещават детска градина да са с приложени за възрастта задължителни имунизации и реимунизации. При наличие на такива с медицински противопоказания за имунизации, същите следва да са имунизирани с всички допустими имунизации и реимунизации в съответствие с налични становища от лекари специалисти и решения от областни специализирани комисии.
Какво се очаква?
С проекта на нормативен акт се цели да се намали разпространението на заразни заболявания в детските колективи, като се ограничи достъпа на деца с клинични симптоми на заразна болест до организирания колектив, пишат от здравното министерство.
От друга страна с отмяната на изискването за представяне на медицинска бележка за липса на контакт със заразно болен, ще се намали броя на посещенията на родителите при общопрактикуващия лекар на детето, както и допълнителната административна тежест на медицинските специалисти по изготвянето на цитирания документ.
Още: С близо 10% се увеличават децата, записани в детска градина
С проекта на нормативен акт се цели да се намали разпространението на заразни заболявания като се допълват изискванията, свързани с осигуряването на индивидуални легла и организацията за обработването на спалното бельо при спазването на изискванията на специалния нормативен акт регламентиращ целия процес по организацията на дейността и перилния процес, определени в Наредба № 12 за здравните изисквания към обществените перални.
Снимка: iStock
Цялостно промените целят и постигането на желания напредък в предоставянето и получаването на все по-качествени, своевременни и достъпни здравни грижи за всички деца и недопускане възникване и разпространение на заразни болести, пише още в проекта на наредба.
Срокът за обществено обсъждане е до 30 октомври 2024 г.