След 1 септември 2019 г. започва изплащането на еднократната помощ в размер на 300 лв. на стопаните, които доброволно са умъртвили прасетата си и са предприели мерки за почистване и дезинфекция на обектите заради африканската чума. Съобщението дойде от Агенцията по безопасност на храните, цитирани от БГНЕС.
Още: Проф. Георги Фотев: Тези, които питат какви са тези европейски ценности, са срещу България (ВИДЕО)
Още: Изобилие от агнешко и свежи продукти за семейната трапеза в Kaufland
Кои стопани имат прави на обезщетение?
Право на обезщетение имат стопанствата в 20 км санитарни зони около индустриалните ферми и тези, определени с висок епизоотичен риск от Областните епизоотични комисии. Представители на Агенцията ще посетят засегнатите населени места, за да се разплатят със стопаните. Кметовете предварително ще обявят деня и часа на срещите. Средства ще се превеждат и по банков път.
Допустими за подпомагане са собственици, които отглеждат до пет прасета за угояване, разположени в санитарни зони и отглеждани във ферми тип ,,лично стопанство", които не продават на пазара, а добиват месо само за лична употреба. Те трябва да бъдат включени в списък, изготвен от кмета на населеното място и заверен в срок до 26 август 2019 г. Документът се представя в Областната епизоотична комисия, заверен от областния управител и от официалния ветеринарен лекар, с подпис и печат.
Още: Жега до 35°С, но и опасни явления: Прогнозата за месец май на "Meteo Balkans"
Още: Кога и как спират движението по Дунав мост при Русе
Как да кандидатствате за обезщетение?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шок в термометъра. Времето утре - 29 април 2025 г.
Още: Не знаели да работят с BG-ALERT: Министър каза защо системата не се е включила в Монтанско
Заявленията за обезщетение се подават в кметствата. Те са по образец, в който всеки собственик декларира, че е усвоил доброволно месото. За да се възползва от помощта той трябва да е извършил почистване и дезинфекция. Собственикът трябва да заяви, че няма да отглежда прасета в стопанството си за период най-малко от 12 месеца след последната дезинфекция.
Кметовете на населените места ще изготвят Констативен протокол по образец за удостоверяване на доброволно усвояване на месото и почистване и дезинфекция на стопанството. Кметовете имат ангажимент да публикуват на публично място списъците със стопаните, които следва да получат помощ.