Утре (21 юни – б.р.) в 18:30 часа в Градската Художествена Галерия във Варна ще бъде отбелязано основаването на фондация "Пламен Горанов". Събитието ще бъде съпроводено от изложба на 9 от неговите вече публикувани фотографии, съобщават организаторите. Фондация "Пламен Горанов" е създадена през пролетта на 2013 година, с мисията да съхрани наследството на Пламен Горанов и да окуражи съзидателното у всички българи.
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Подбраните за изложбата фотографии са срез на творческото присъствие на Пламен Горанов, провокиращо зрителя с хумор, гротеска и социално предизвикателство. Не бива обаче да мислим за Пламен единствено като за фотограф. Неговото творчество е обемно, фотографията е по-скоро начин да документира пространствените инсталации, които съгражда. Пламен създава един утопичен свят в който се сблъскват реалността - често неугледна и депресираща - и оптимизмът, присъщ на всички човеци. В творбите си той успява да събере желания и реалния свят на своите герои, сякаш за да им вдъхне увереността, че и върху канавата на мизерията, мечтите остават красиви, безплатни, достъпни. Пламен създава този утопичен свят с намерени (found art),а не специално създадени художествени материали. Това внимание към находката – умрял гълъб, стара ютия, използвана стирка - напомня за арте повера в най-кристалната му форма. Създаването на изкуство за него е не просто способ за себеизразяване, а необходимост на съществуването.
Трагичната биография на Пламен Горанов го превърна в символ на цяло едно поколение. Непримиримостта му към социалното вероломство кулминира в акт, чиято изкупителна сила тепърва ще осъзнаваме. Втренчването в символната стойност обаче крие риска от схематизация. Обръщането към артистичния свят на Пламен е начинът да пазим плътността на присъствието му.
Както често се случва, неподправеният талант не се нуждае непременно от професионално художествено образование. Варненската художествена галерия винаги е била партньор, който не дели творците според формалния критерий "професионализъм"; селекцията на галерията остава безкомпромисна единствено към качеството на творбите и заявената в тях творческа позиция. Изложбата ще продължи до 10.07. 2013.
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
БГНЕС припомня, че 36-годишният Пламен Горанов от Варна се самозапали през февруари пред Община Варна в знак на протест срещу управлението на ГЕРБ, техният кмет Кирил Йорданов и групировката ТИМ. Състоянието на Пламен беше много тежко, той бе поставен в медикаментозна кома и лекарите се бориха за живота му. Във Варна и страната организираха десетки акции за кръводаряване, за да се помогне на Пламен. Той почина на националния ни празник - 3 март около 20 часа от полиорганна недостатъчност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Пред сградата на общината в морската столица, където Пламен се самозапали граждани направиха грамада камъни. Купът с цветя от тогава не е намалял.
Пламен беше човек с изявена гражданска позиция, противник на несправедливостта и готов да протестира в подкрепа на хора, изпаднали в беда. Пламен активно се включва в многохилядните граждански протести, които превърнаха Варна в "столица" на недоволството срещу лошото управление на ГЕРБ, бедността, корупцията и непосилните сметки на ток. Отчаян от положението, той се самозапали пред сградата на община Варна.