Приехме изисквания за общите условия за осъществяване на дейност от мобилните оператори. А това означава задължително при всички свои услуги да предлагат минимум два тарифни плана – 30+1 секунди и 60+1 секунди, заяви председателят на КРС Веселин Божков. 30+1 означава, че след 30-тата секунда таксуването е с точност до секунда, докато 60+1 означава таксуване на всеки 60 секунди, а не с точност до секундата.
Още: България подписа исторически договор за 35 нови влака. Вижте ги (СНИМКИ)
Още: F-16: Трамплин към велики постижения за българските Военновъздушни сили
Преди две години един от операторите въведе тарифа 30+1 секунда, но след увеличението на пазара масовата практика е минута плюс една секунда. При новата опция ще плащате до секунда, което е важно, защото при предишната опция се таксува като едно и също както за разговор от 1:10 минути, така и от 1:90 минути.
От Нова телевизия беше представен казус, според който мобилните оператори при предоговаряне на отчитане 30+1 секунди вече не предлагат изгодни тарифни планове, както досега – безплатни минути например. Съответно компаниите правят необходимото, за да запазят по-изгодните за тях планове. Според Божков обаче често тези изгоди са „илюзорни” – често си мислиш как имаш 500 минути, а всъщност редовно прескачаш на 600. Разбира се, че новите трарифни планове няма да са така изгодни, защото те ще отчитат реално изговореното време и това зависи от потребителя, каза председателят на КРС.
По думите на Божков потребителите е добре да сключват краткосрочни договори, защото в мобилния сектор често се случва да има намаляване на цени. Божков подчерта, че сега мобилните оператори са задължени да публикуват общите си условия и задължително на клиента да се дава в хартиен екземпляр договора, който той да си разгледа. Има официално изискване за предупреждение да се прочетат общите условия – с по-голям и удебелен шрифт, изброи експертът.
Още: Meteo Balkans: 12 земетресения за 24 часа в района на Несебър, важна информация
Още: Министърът на туризма с отчет: Първите 100 дни на 100%
Божков заяви, че вече електронното устройство за подписване е забранено в този сектор, защото потребителят не вижда какво подписва. Освен това ако оператор едностранно измени договор, клиентът може на мига да го прекрати, подчерта за финал председателят на КРС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще е по-топлият ден - събота или неделя? Времето утре - 26 април 2025 г.
Още: Кой е новият директор на „Метрополитен“ Николай Найденов