Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасно ли е да храним децата си вегански?

07 март 2021, 16:30 часа • 2100 прочитания

Множество хора се хранят вегетариански или дори вегански. Но имат ли право да хранят и децата си по този начин – дали това не е вредно и дори безотговорно? Какво се знае по този въпрос, разказва Deutsche Welle.

Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог

Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!

"Не ми казвайте, че следвате и тази мода!". Така реагира педиатърката, когато Марко и съпругата му ѝ казват, че хранят дъщеря си само с веганска храна. "Протеини, витамин B12, йод, цинк, селен – откъде ще бъдат набавени?", пита тя. Родителите обаче обяснили, че редовно следят да няма недостиг на тези елементи в храната.

"Човек трябва да е наясно с фактите и да знае кои храни какви микроелементи съдържат", казва Марко. В редица изследвания вече е доказано, че диета на растителна основа не води задължително до дефицити за организма.

Затлъстяването е големият проблем

Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок

Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)

Учените обвързват диабета, сърдечно-съдовите заболявания и различни форми на рак с начина на хранене и най-вече с прекалената консумация на захар, наситени мазнини и месо. Според последния доклад на Германското дружество по здравословно хранене, консумацията на зеленчуци в Германия расте, но консумацията на месо също си остава висока – почти 60 килограма на човек годишно. От екологична и здравословна гледна точка това е катастрофално.

Същият доклад стига до извода, че всяко седмо дете в Германия е с наднормено тегло. По данни на СЗО, към 2016 г. 340 милиона деца и младежи в световен мащаб са страдали от затлъстяване или са имали наднормено тегло. От 1975 г. насам броят на хората с наднормено тегло в световен мащаб се е утроил, преди всичко в развитите държави. Затова и по-скоро консервативното Германското дружество по хранене отдавна стига до заключението, че "растителната диета е полезна не само за здравето, но и за околната среда."

Веганската храна не е непременно по-здравословна

Веганската диета обаче не води непременно до по-добро здравословно състояние. При недостиг на определени микроелементи и съставки, рано или късно се стига до заболявания.

Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче

Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем

Потенциалните опасности за здравето на децата, чиито родители ги хранят с веганско меню и не обръщат особено внимание на избора на храни, са безспорни. От друга страна, има много повече деца, чието здраве е застрашено от храни, които съдържат големи количества мазнини и захар: "Броят на тези деца, които имат тежки здравословни проблеми в началното училище поради хиперкалорично и друго нездравословно хранене, вероятно е милион пъти по-висок", пише професорът в Института по хранителна медицина към университетската клиника в Любек Мартин Смолих.

Две изследвания дават ценна информация по темата

Маркус Келер е съосновател на Изследователския институт за растително хранене. Той участва в две изследвания, които проверяват дали действително децата и младежите, които са на вегетарианска или веганска диета, страдат от недостиг на хранителни вещества. В двете изследвания, в които участват общо около 400 човека, се изследват две групи от съответно деца между 1 и 3-годишна възраст и деца и младежи между 6 и 18 години. Една трета от тях се хранят само с вегански продукти, 1/3 – с вегетариански и една трета – със смесена диета, в това число и месо.

"Нито едно от проучванията не показа значителни разлики в свързаното с възрастта развитие, т.е. средната височина и теглото." Келер обаче признава, че досега не е имало дългосрочно изследване. Неговите проучвания не са и представителни за всички деца, които консумират само веганска кухня, тъй като никой не знае колко деца в Германия са на подобна диета. Въпреки това събраните данни предоставят важна информация. Например за витамин В12.

Този витамин играе роля в различни метаболитни процеси и е от съществено значение за функционирането на нервната система. Проблемът: микроелементите трябва да се приемат с храната. Това е особено проблематично за веганите, тъй като витамин В12 се съдържа основно в животинските продукти.

За вегани като Марко и съпругата му това не е проблем. Те осигуряват на дъщеря си витамин В12 в течна форма върху мюсли. Келер потвърждава, че и в неговото изследване нивата на В12 при децата, които консумират само растителна храна, е било добро. Това означава, че родителите са наясно, че приемът на В12 трябва да бъде алтернативно осигурен.

Диетата на повечето деца вегани е пълноценна

Нивото на калций, витамин В2, йод и витамин D обаче е под нормата при всички групи. "Що се отнася до калция и витамин В2, децата вегани се справят малко по-зле от вегетарианците и от тези на смесена диета", признава експертът по растително хранене.

По други показатели обаче те са напред, отбелязва Келер: Витамин Е, Витамин С, фолиева киселина, магнезий, фибри и дори желязо. Диетата на малките вегани освен това автоматично включва по-малко захар, по-малко полуфабрикати и повече зеленчуци, плодове, пълнозърнести продукти, ядки и бобови растения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес