Много бързо се увеличава броят на нови наркотични вещества, продавани с етикетите на "легална или дизайнерска дрога", алармира в свой доклад ООН, предаде БГНЕС.
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Т. нар. нови псиоактивни субстнации (NPS) се предлагат на пазара под безобидни имена като подправки, соли за баня или билкови тамяни представляват сериозна заплаха за човешкото здраве, въпреки че се продават законно, констатира Службата на ООН за борба с наркотиците и престъпността (UNODC) в годишния си доклад. "Продавани без проблеми, вкл. и по интернет, NPS могат да бъдат дори по-опасни от традиционните наркотици, тъй като не са тествани за ефекта им върху човешкия организъм", сочи документът. През 2009 г. са били известни 166 дизайнерски дроги, броят им днес е 251. Тези препарати, които могат да бъдат синтетични или на растителна основа, после могат да бъдат използвани за клониране и създаване на нови, което още повече затруднява контрола върху тях. В САЩ NPS са най-популярни сред студентите след канабиса, в Европа употребата на новите дроги също расте бързо, макар консумацията на канабис на Стария континент да е намаляла, а тази на другите наркотици да остава постоянна величина.
В световен мащаб канабисът остава най-използваният нелегален наркотик – 3,9% от населението на света на възраст между 15 и 64 г. посягат към него. В 60 на сто от държавите в света отпусканите с рецепти успокоителни и транквиланти са сред трите вида субстанции, с които най-много се злоупотребява.
Също така UNODC констатира увеличаване на пазара на стимуланти от рода на екстази и метаамфетамини, особено в източна и югоизточна Азия.
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Държавите от източна и западна Африка се превръщат в основни опорни точки за наркотрафикантите. Експертите от ООН твърдят, че е изграден нов морски път за трафика на хероин от Афганистан през Иран и Пакистан, минаващ после през Черния континент. Т. нар. демократичен Афганистан продължава да бъде световен лидер – със 74%, в производството на опиум.