Омбудсманът Диана Ковачева се обяви против ново вдигане на цените на мобилните услуги заради натрупаната през миналата година инфлация. Тя е изпратила писмо до министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов, в което настоява да се защитят интересите на потребителите на мобилни услуги при нова индексация и увеличение на цените този път за 2024 г.
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!
ОЩЕ: След Vivacom и A1: Yettel също вдига цените
Според проф. Ковачева трябва да се направи обективен анализ за нелоялни търговски практики и способи за продажба, неравноправни договорни условия и изясняване на причините, поради които мобилните оператори и тази година ще се възползват от възможността да увеличат цените си и чрез индексирането им.
„През изминалата година този проблем бе на вниманието на институциите и тогава изразих категорично становище против индексирането на цените на мобилните услуги с инфлацията. Представих конкретни аргументи, които сега се налага отново да поставя на Вашето внимание, тъй като смятам за обосновани, но пренебрегнати заради икономически интереси, в ущърб на българските граждани“, пише общественият защитник.
Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.
Тя изтъква факта, че е общоизвестно, че клиентите на мобилните оператори не могат да влияят върху съдържанието на договорите с мобилните оператори, дори често срещат пречки да се запознаят със съдържанието им преди подписване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полицаи и служители на затвори обявиха готовност за протест
Още: Криско на среща в Столична община: Има ли надежди за детския център за деца със специални нужди?
ОЩЕ: Телекомите отново вдигат цените заради инфлацията
Това е така, защото за клаузата в договора за индексация не се изисква изрично съгласие на клиента, за разлика от клаузи като „влизане в сила на договор“, „съгласия за обработка на лични данни“, за които може да се заключи, че потребителят е имал възможност да ги договори. Диана Ковачева е категорична, че клаузата в договора за индексация не позволява на потребителите да преценят икономическите последици от сключването на договора.
Миналата година омбудсманът сезира председателя на Комисията за защита на конкуренцията (КЗП) и поиска проверка, която да установи дали се нарушава конкуренцията на пазара на електронните съобщителни услуги по Закона за защита на конкуренцията. Поводът тогава беше индексацията по едно и също време на цените на месечните абонаментни планове с 15,3% и при трите оператора – „Виваком България"“ ЕАД, „Йеттел България“ ЕАД и „А1 България“ ЕАД, със средногодишния индекс на потребителските цени за 2022 г., публикуван от Националния статистически институт.
Още: Kaufland дефинира качеството на ритейла с нов магазин в столичния район „Изгрев“