Най-важният аспект на бюджета е социалният, особено в ситуация на непрекъснато нарастваща инфлация. Затова обръщам внимание най-напред на правата на пенсионерите като една от най-уязвимите групи граждани, както и на другите плащания със социален характер. Това заяви омбудсманът Диана Ковачева, която изпрати становище до комисиите в Народното събрание по внесения от Министерски съвет Законопроект за продължаване действието на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на националната здравноосигурителна каса за 2022 г.
Още: Откриха мъртъв млад царски орел в Горнотракийската низина
Още: Как България ще посрещне 2025 г.? Вижте празничните програми в страната
Тя подчертава, че възрастните хора срещат сериозни проблеми основно заради размера на преизчисляване и осъвременяване на пенсиите им.
Ковачева акцентира върху разминаването между очакванията на гражданите за подобряване на техния живот и реалното преизчисляване на пенсиите им от 1 октомври 2022 г. Посочва, че оплакванията до омбудсмана са основно заради коефициента, който варира от 1 до 1.35 и с който бяха преизчислени пенсиите. Така се стигна до ситуацията, в която от 1 октомври т.г. всички пенсии от трудова дейност се преизчислиха, но само около 1/3 от пенсионерите у нас реално получиха по-висок размер на личните пенсии.
Тя подчертава още, че при липсата на действащ бюджет, няма реална възможност необходимите средства, да бъдат адекватно разпределени за подобряване на живота на уязвимите групи от обществото, и то в момент на непрекъснато растящата инфлация, която се отразява не само на пенсионерите, но и на всички работещи в частния и държавния сектор.
Още: Нито по-свободни, нито по-единни: българските медии през 2024 г. според проф. Нели Огнянова (ВИДЕО)
Още: Румен Радев: Красимир Куртев ще продължи да живее в сърцата на публиката
В становището си омбудсманът посочва, че след увеличението на линията на бедност в България на 504 лева от 1 януари 2023 г. огромна част от пенсионерите ще получават пенсии под тази линия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как Пеевски превзе коментарната ни секция: Публицистиката на Actualno.com през 2024 г. (ОБЗОР)
Подчертава, че с този бюджет няма да може да се предложи вариант за адекватно на инфлацията осъвременяване на пенсиите от 1 юли 2023 г., както и че няма да може да се преизчислят пенсиите, така че да не остане пенсионер с доход под прага на бедност.
Ковачева обръща внимание и че няма да може да бъде актуализиран дневният минимален и максимален размер на обезщетението за безработица. Остават неосъвременени и размирите на паричното обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и на дете до 8-годишна възраст от бащата (осиновителя), както и средномесечният доход и размерите на месечните и еднократните помощи по Закона за семейни помощи за деца.
Посочва още, че не е предвидено увеличение и на други нормативно определени плащания.
Още: Все повече хора търсят правата си при онлайн пазаруване
Още: Енергиен експерт обясни защо се стигна до кризата с тока
Омбудсманът изразява безпокойство и по отношение на Закона за бюджета на националната здравноосигурителна каса за 2022 г.
Проф. Ковачева подчертава, че във време на растящата инфлация са необходими действия за приемане на бюджети, които да позволяват на хората да покриват своите нужди и задължения към държавата.
„С цел гарантиране на правото на хората с трайни увреждания на справедлива.
ОЩЕ: Омбудсманът настоя за спешна актуализация на медицинските изделия за хората с увреждания