Енергийната ефективност на сградите е от основно значение, особено когато е доказано, че сградите са на първо място по енергийно потребление, изпреварвайки транспорта. Преодоляването на енергийната зависимост и все по-нарастващото потребление на енергия, събраха над 60 представители на общините, днес, в сградата на Френския институт. Поводът беше провеждането на третия семинар за енергийната ефективност на сградите, част от конкурс „ЕКООБЩИНА“ 2018, който се организира от посолството на Франция в България.
Домакин на събитието беше Н. Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция в България. Той спомена пред присъстващите, че проектите в областта на енергийната ефективност, осъществени от българските общини, са изключително успешни. „Българските експерти са доказани професионалисти и благодарение на работата им в общините, резултатите са толкова добри. Именно местните власти са най-подходящите за предприемане на ефективни действия за справяне с климатичните промени“, подчерта той.
Гост на събитието бе Валентин Йовев, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството. Той обобщи направеното от МРРБ по отношение на енергийната ефективност като подчерта, че тя е водещ приоритет на Министерството пред последните години. „Вече е дошло времето да адаптираме икономиката и живота си така, че да ставаме все по-малко зависими от съществуващите енергийни ресурси, които да пестим за благото на идващите поколения“, завърши обръщението си зам.-министър Йовев.
Презентациите започнаха с лекцията на Таня Христова, кмет на Габрово. Ръководената от нея община спечели наградата в конкурс „ЕКООБЩИНА“ 2017 в категорията „Енергийна ефективност на сградите“ за големи общини. Г-жа Христова представи програмата за енергийна ефективност на обществените сгради и частните жилища и приоритетите на община Габрово в тази област.
Община Смядово бе отличена като победител в категорията „Енергийна ефективност на сградите“ за малки общини в конкурс „ЕКООБЩИНА“ 2017. Иванка Петрова, кмет на Смядово представи политиките на общината в тази област. Мерки за енергийна ефективност са приложени в над 8 общински сгради и в многофамилни жилища с обща разгърната застроена площ от 29 002 кв.м. Г-жа Петрова обобщи резултатите – постигнато е намаляване на енергопотреблението на домакинствата и икономия на разходите им през зимата. Обновяването на входовете на сградите, благоустрояването на междублоковите пространства и придобиването на нов и модерен облик на града, оказват благоприятен ефект с повишаване стойността на имотите и самочувствието на жителите.
Според френската законодателна рамка, Законът за енергийния преход за зелен растеж от 17 август 2015 г. е заложил няколко важни цели за трайна промяна по отношение на околната среда и енергийната ефективност. До 2030 г. трябва да се постигне намаляване с 40% на емисиите на газове с парников ефект в сравнение с 1990 г. и с 30% на потреблението на енергия от горива.
Всички общини могат да подават кандидатури за участие и в петте категории за тазгодишното издание на „ЕКООБЩИНА“. Крайният срок за изпращане на попълнените въпросници е 31 юли 2018 г. Следващият семинар, част от инициативата „ЕКООБЩИНА“ е посветен на устойчивото управление на публичните пространства, който ще се проведе на 29 май 2018 г. в сградата на Френския институт в България.