Страстната седмица започна, но в българския политически и обществен живот тя отдавна си върви – и няма намерение да спира. Ето как продължава и през днешния ден през погледа на вестниците.
Още: Сдружение "Ангели на пътя" се разграничиха от протеста на БОЕЦ
Още: "Сияна загина, корупцията оцеля": Плевенчани протестират заради лошите пътища
Две са темите на броя – че прокуратурата хич и не обелва дума за човека, който трябва да разследва председателя на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев. Георгиев има тераса от 186 кв. метра, която не може да обясни извън тривиалното "обща площ", след като проверка показа, че там има изградена дори сауна. Само че заместникът му Антон Славчев, който трябва да го разследва, има тераса от 244 квадрата – поделена със спътницата в живота му и със сина му.
Другата важна новина касае бензинът – пак цената тръгна здраво нагоре! Средно тя е вече 2,20 лева на литър!
Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април
Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
Тук тема номер едно е, че президентът Румен Радев не иска да разсекрети кой какво е приказвал на последния Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) относно корупцията. Припомняме, че той беше свикан именно защото корупцията беше определена от държавния глава за заплаха за националната сигурност.
И темата пак е "зелена" – как Европа ще ни налага глоби, ако не сменим Закона за биологичното разнообразие. Там имаше инициатива на екоминистъра Нено Димов за промяна – на големината на мрежата "Натура 2000" и относно вземането на първичните данни за биологичните зони безплатно от държавата, макар че те са обект на труд от неправителствени организации. Самият Димов обаче оттегли предложенията си засега. А "Труд" твърди на база свои източници, че ЕК ще почне да ни глобява и напада "еколозите", че изчислили "Натура" преувеличено.
Още: Излизат от бърлогите: Паркът за мечки в Белица отваря на 14 април
Още: Ако изборите са днес: Делян Пеевски ще е доволен
Централната новина е, че 5200 българчета не са останали в училище през тази учебна година – от началото ѝ до 1 април, твърди образователният министър Красимир Вълчев в свой писмен отговор пред парламента. Това обаче е подобрение - за учебните 2014/2015 г., 2015/2016 г. и 2016/2017 г. отпадалите деца и ученици са били по над 20 000, докато за миналата учебна година са 14 058. Сред най-честите причини за непосещаване на детска градина и училище просветният министър Красимир Вълчев посочва мобилността на семействата и миграцията към чужбина, ранните бракове и майчинство, както и ниското образование на родителите.
От началото на учебната година до април в детска градина или училище пък са върнати общо 19 077 деца. От тях повторно отпаднали са 822, докато останалите 18 255 малчугани са задържани в образователната система. За миналата учебна година в училищата и детските градини са върнати 23 900 хлапета. От тях 21 776 продължават своето обучение.