Първият ден от новата седмица беше богат откъм събития, но за съжаление с тъжен и кървав оттенък. Денят започва с политически вопли. Сергей Станишев изплака пред медиите мъката си, че бившата му половинка Елена Йончева беше предпочетена пред него да води листата на БСП. Той намери вината за това не в собствената си политическа несъстоятелност, а в сянката на Корнелия Нинова, която не пропусна да му отговори в характерен стил.
По-късно през деня дойдоха и по-неприятните новини, свързани с поредната доза терор - този път в Утрехт.
С недежда надигналата се вълна на терора най-после да спре да ни залива, преглеждаме какво отчитат за най-важно вестниците за днес:
Висша служителка на ЕК се самоубила заради натиск да укрива факти, пише в. Сега в днешния си брой. Позовавайки се на информация на БНР вестинък разказва за италианска юристка, шеф на отдел "Човешки ресурси" в правната дирекция на ЕК, била подложена на огромен натиск да укрива факти около високопоставено назначение в ЕК и затова посегнала на живота си. Разкритията са от разследване на френския журналист Жан Катремер във в. "Либерасион". При нас не страдат от подобни скрупули, само вдигат мизата.
Медията се спира подробно на справка на Агенцията за социално подпомагане, която показва че около 20 хил. бедни са загубили правото си да получават социални помощи през последните две години, защото са отказали да полагат общественополезен труд. Това означава, че над 7 хил. души са се освободили от работа през 2018 г. Общините пък не могат да намерят работа на около 100 души месечно. Отделно всеки месец средно 9632 семейства остават със спрени детски, защото децата им не посещават редовно училище или предучилищна група, която е задължителна за всяко дете. Според Закона за социално подпомагане обаче съществуват редица случаи, които освобождават голям кръг от хората от общественополeзен труд. Така градинки не копаят самотни родители и тези, чиито деца са на до 3-годишна възраст, бременни и хора с трайни увреждания. Сещате се кои групи винаги имат малки деца.
Интересна разработка на Джейсън Бърк за "Гардиън" приковава вниманието на вестника. Според статията технологията е най-ефикасният съюзник на тероризма. Статията разкрива психологическият момент и възможността за самоизвява и трибуна, която дават технологиите. Не е като да е далеч от истината.
Сериозният проблем за насилието в училище разглежда "Монитор" през призмата на самосезиралата се Държавна агенция за закрила на детето по случаите на насилие от и над ученици от градовете Габрово, Ловеч и Пловдив. Случаите бяха широко отразени и онагледени от медиите чрез видеоматериали и снимки. При оповестяването от медии на прояви на деца не следва да се посочват лични данни за тях, включително техните образи, за да не бъдат идентифицирани (особено когато се отнася за случаи на насилие върху деца или конфликтни семейни отношения, напомнят от ДАЗД.