Няколко основни правила в случай, че ви застигне гръмотевична буря

13 август 2017, 10:57 часа • 16429 | прочитания

"Има няколко основни правила в случай, че ви застигне на открито гръмотевична буря. По възможност трябва по най-бързия начин да се изнесете към по ниските части, да не стоите на най-високата част на релефа. Не трябва да се движите, а да седнете и да изчакате в неподвижно положение преминаването на гръмотевичната буря. Ако сте в група, е хубаво да се разпръснете и да не сте близо един до друг. Всички метални предмети крият риск за привличане на гръмотевици. Ето защо те трябва да бъдат далеч от вас.".

Още: Неочакван лидер: Дунавски град с най-висок растеж на цените на недвижимите имоти за последното тримесечие

Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)

Това каза за Агенция „Фокус“ Камен Якимов от Планинската спасителна служба (ПСС) при БЧК.

Освен това по времена гръмотевична буря на открито в планината хората трябва да бъдат далеч от водни басейни, обясни още Якимов.

Той подчерта, че не бива да се крием под единични дървета, а в скални нисши в никакъв случай не би трябвало да се облягаме на скалата особено ако е мокра, защото е проводник на електричество. „Когато има гора, е хубаво да влезете в по-гъстата й част. Там ще бъдете по-защитени. Има различни почви, които по различен начин са склонни да привличат върху себе си мълнии. Тези, които са с повишено съдържание на желязна руда ги привличат. Такива са районите на Вежен, някои други части от Стара планина. Друг важен момент е да се знае, че при гръмотевична буря трябва да бъдете далеч от водни басейни, като планински езера, реки. Категорично не трябва да бъдете във водата“, допълни Якимов.

Още: За безсмисления вот на недоверие и трансфера на Мустафа Емин към Ивелин - скандалите и важното в мрежата на 3 април

Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение

По думите му рибарите в по-голямата си част използват карбонови въдици, а те привличат мълниите.

"Не са редки случаите на нещастия с рибари в планинските езера, поразени от мълния. Почти всяка година имаме подобни случаи. За тази година нямам информация дали е постъпвал при нас сигнал за пострадал от мълния човек", каза още Камен Якимов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес