В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов разговаря с Таня Стоянова – журналист, преводач от нидерландски и изследовател на досиетата на комунистическите тайни служби, смазали българския народ в периода 1944-1989 г. Тя заедно със съпруга си Стефан Стоянов, син на Радой Ралин, са автори на книгата “Радой. Смутителят на реда и тоягата на властта”.
Още: МВР: Няма данни чумата по овцете във Велинград да е предизвикана отвън
Още: Руслан Баждеков: Нужни са поне 3 поколения за да се отървем от руското влияние (ВИДЕО)
Тя разказва, че в нидерландското градче, където тя и съпругът ѝ понастоящем живеят, украинските бежанци са около стотина. Още в първите дни целият град започва да събира помощи, да приютява в домовете си семейства с деца, да им осигурява работа. Таня Стоянова решава, че може да бъде полезна на украинците като им преподава нидерландски и английски. Тя се обръща към общината с молба да ѝ бъде предоставено помещение за провеждане на съботно-неделни курсове, тъй като самите украинци са споделили, че не желаят да се издържат от помощи, а искат да работят. Още: Стефан Тафров: Когато говорим за дипломация, да си спомним за Раковски и какво той казва за Русия (ВИДЕО)
В езиковите занятия Таня Станева запознава украинските бежанци с текущите събития в Нидерландия като се доверява напълно на информацията от местните медии. Тя е на мнение, че българската медийна среда в сравнение с нидерландската е „на другия полюс“. „От една страна има свобода на словото, всеки може да критикува и правителството и всичко, което смята, че не върви и може да се направи още по-добре. От друга страна има желязно противодействие на дезинформацията. Това е може би държавата, която е на първо място по противодействие на дезинформацията.”
За това как в Нидерландия се възприема терминът „друга гледна точка“ Таня Стоянова казва: „В Нидерландия има медиен омбудсман, който няколко пъти се самосезира при драстични нарушения и при тиражиране на лъжи, защото всъщност лъжата не е гледна точка. Това беше казано и от най-високата трибуна, от съдебния състав, който разглеждаше делото за сваления самолет МH17 през 2014 г. над Донбас. Там след като имаше сателитни снимки, картини от охранителни камери, от свидетели по пътя, от прихванати телефонни разговори, всичко това беше недвусмислено доказателство кой е свалил самолета. Това бяха руските служби. Има три доживотни присъди по това дело, което нидерландското правителство спонсорира. И когато руските адвокати се появиха с руската „гледна точка“ и руските „алтернативни факти“, тогава съдиите недвусмислено казаха, че в правото не съществува алтернативна истина, когато има недвусмислени доказателства. Всичко останало е лъжа.“ Още: Недоубитата буржоазия (ВИДЕО)
Още: Служебният министър отговори има ли опасност за България от петролния разлив в Черно море
Още: КНСБ: С над 43% е поскъпнал хлябът от 2021 г. досега
Целият разговор на Калин Манолов с Таня Стоянова ще намерите във видеото:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето утре - 14 януари 2025 г.
Още: Стартира месечна поредица от събития „Научно кафене в Халите“