Българското общество за пореден път е свидетел на поредица от неверни изявления за продажбата на бургаската нефтена рафинерия “Лукойл Нефтохим Бургас“. Това посочват в своя декларация от Синдиката на българските нефтохимици, работещи в предприятието.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
ОЩЕ: ПП-ДБ контра на ГЕРБ и ДПС, не иска заседание на парламента за "Лукойл" преди вота (ВИДЕО)
От там са на мнение, че професията им се оклеветява. Липсва компетентна оценка за въздействието и последствията за работещите в сектора и за държавата при отпадането на дерогацията спрямо руския петрол, посочват още от синдикалната организация.
"Дерогацията за преработване на руски нефт и делът на съхраняваните запаси на нефт и нефтопродукти в страната се превърнаха в разменна монета при преследването на партийни и корпоративни интереси. Гореописаното поражда съществен риск от загуба на работните ни места и гаранции за дългосрочна заетост на българските нефтохимици. Въпреки многократните обръщения на Синдиката на българските нефтохимици към политически партии и държавни институции, гласът ни не беше чут. Това доведе до повишаване на социалното напрежение и пораждане на несигурност сред работещите и техните семейства", пишат от синдиката в декларацията си.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
От там допълват, че работещите в сектора ще отстояват правото си да упражняват професията на нефтохимика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
ОЩЕ: Министър Богданов не знае как е сметнато, че “Лукойл” дължи 1,5 млрд. лв.
След проведено закрито заседание вчера организацията обяви пред журналисти, че в бургаската нефтена рафинерия работят около 5 000 души, а ако рафинерията спре да работи всички ще останат без работа.
“Размотаването на дерогацията като пешка, като средство за рекет срещу нашия работодател, притеснява работниците. Затова и молбата ни е към абсолютно всички, които са свързани с тази тема - да спрат да развяват дерогацията като пешка и да я местя на ляво и на дясно“, каза президентът на Синдиката на българските нефтохимици Павлин Ваковски.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Според експертите на организацията, отмяната на дерогацията за руския петрол ще доведе до повишаване на цените на горивата у нас.