Бенджаминът е стаен фикус, който се отличава с изключителна декоративна стойност, когато грижите за него са правилни, а листата му са там, където трябва. Редица фактори обаче, както и неправилна грижа поради незнание или неполагане на нужните усилия, водят до опадване на листата на растението, което е в ущърб на красотата му. Ако знаете защо падат листата на бенджамина, ще имате възможност да вземете мерки за опазване на растението, което краси дома ви.
Защо падат листата на бенджамина – 8 от най-честите причини
1. Грешки в поливането на растението
Недостатъчното количество вода за растението, тоест пропускането на поливане, както и неправилното поливане, са сред най-честите отговори на въпроса защо падат листата на бенджамина. Отглеждащите този фикус следва да знаят и че количеството вода, от което се нуждае, е в пряка зависимост от сезона – полива се повече през лятото, а през зимата се преустановява честото поливане.
2. Липсата на светлина
Ако поставите фикуса в далечен и тъмен ъгъл на стаята, не трябва да се питате защо падат лисата на бенджамина – липсата на светлина е причината. Растението обожава светлината, но внимавайте – не обича да е пряко изложено на слънце, имайте предвид това през лятото.
Накарайте фикус бенджамина да цъфти повече от всякога!
3. Смяна на местото му
Местите ли често саксията му от стая в стая или дори само от едно на друго място в рамките на стаята? Ако правите това, търсете причината за окапалите листа именно в поведението си. Фикусът не обича промените, предпочита да стои на едно и също място, ако то е удачно за него, подходящо, харесва му и забелязвате, че се развива добре там.
4. Течение
Освен че обича светлината, бенджаминът обича и спокойното време. Ако имате фикус в дома си, не си и помисляйте да го оставите в помещение, в което се усеща течение, както и близо до отворен прозорец особено през по-студените месеци. Бенджаминът не обича течението, то застрашава здравето и развитието на растението, а листата му просто окапват в опит да се климатизира. Същото се случва и ако го пренесете от един в друг град с различен климат – нужно му е време, за да се справи с промените в температура, влажност и прочие и за да оцелее, бенджаминът често се лишава от листата си. Те израстват отново, когато растението свикне с новото място.
5. Прекалени грижи
Внимавайте да не изпаднете и в другата крайност – прекалени грижи, прекалено пръскане, прекалено поливане – защото тя също е вредна и може да доведе до окапване на листата му.
Какви грижи се полагат за бенджамина и как да си го засадите
6. Студ
Фикусът обича топли места. Предпочита стая, която се отоплява през зимата, но и се овлажнява въздуха в нея – имайте предвид и това предпочитание на красивото растение, което отглеждате в дома си.
7. Липса на хранителни вещества
Ако се чудите защо падат листата на бенджамина, въпреки че полагате всички нужни грижи за фикуса си, помислете дали почвата ви не е бедна на хранителни вещества. Ако скоро не сте „хранили“ фикуса си, направете го. В специализираните магазини ще ви предложат тор, подходяща точно за вашето растение. Не рискувайте с каквато и да е тор, ако не сте сигурни, че е подходяща за конкретното растение, за да не навредите вместо да му помогнете.
8. Вредители
Огледайте растението за вредители и ако забележите такива, консултирайте се със специалист с какво да третирате растението. Измиването на листата със сапунена вода, последвано от чиста вода преди третирането, е полезно и ще ви помогне да разрешите проблема си.
Обичайте го. Казват, че растенията са живи същества и също имат нужда от обич.