НАТО продължава с ПРО

21 май 2012, 09:41 часа • 6314 | прочитания

НАТО официално обяви за завършена първата фаза от разгъването на оспорваната система за противоракетна отбрана предназначена да защити Европа от изстрелване на ракети идващи от Средния изток и по – специално от Иран, проект лансиран от американците, и на който остро се противопоставят руснаците, предаде БГНЕС.

Още: Неочакван лидер: Дунавски град с най-висок растеж на цените на недвижимите имоти за последното тримесечие

Още: Къде е границата между културата и комерсиалното: Бистра Окереке в Студио Actualno (ВИДЕО)

"Необходимо е да се защитаваме от ракетите. Ние се изправяме срещу реални заплахи", заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен в Чикаго, където се провежда двудневната среща на върха на Алианса.

Държавните и правителствени глави, сред които е и президентът на България Росен Плевнелиев, заявиха тържествено, че началната фаза на развитието е завършена. Това бе предвидено предварително и обявяването не е изненада. Това е първият етап от разработването на системата за противоракетна отбрана на НАТО. Трите други етапа трябва да завършат около 2020 г.

За да се предпази от възможна атака, особено от страна на Иран, който постави на въоръжение балистични ракети с обхват от 2 хиляди до 2,5 хиляди километра, способни да достигнат Югоизточна Европа, НАТО ще постави свръхмощен радар в Анадола /Турция/, ракети SM-3 на фрегати в Средиземно море и прехващачи в Румъния и Полша.

Още: За безсмисления вот на недоверие и трансфера на Мустафа Емин към Ивелин - скандалите и важното в мрежата на 3 април

Още: Само за часове: Намалиха скоростта на отсечката-убиец край Телиш, после върнаха старото ограничение

Тази система ще се контролира и управлява от базата Рамщайн в Германия.

Този проект от самото начало е воден от САЩ, които развиват технологията и финансират основната част от изграждането му.

Още: Meteo Balkans предупреждава: Свлачища блокират България, вижте кои са най-рисковите зони

Още: Доц. Огнян Минчев: Черно море е прекалено малко за да събере големите руски имперски амбиции (ВИДЕО)

Европейски съюзници се очаква да плащат за използване на споделеното оборудване и контролните структури.

Този проект стана през годините и основна ябълка на раздора между НАТО и Русия, охлаждайки отношенията и сближаването, започнало след падането на Берлинската стена.

Москва оценява системата като заплаха за националната си сигурност и иска да бъде асоциирана към системата или най – малко да получи юридически гаранции, че тя няма да бъде насочена срещу възпиращите възможности на Русия. НАТО категорично отказва това, за да запази възможности за стратегически действия.

Още: Колко мини сме унищожили в Черно море заради войната в Украйна?

Още: До 40 см сняг на 7 и 8 април: Почти цяла България ще бъде покрита със снежна покривка

Фактът на отсъствието на Русия от Чикаго показва, че преговорите между Алианса и Москва са "почти в импас" както ги определи руският министър на отбраната Анатолий Сердюков.

Русия заплашва да активира своя система за противоракетна отбрана и да разположи ракети Искандер в Калининград – руският анклав пред вратите на Централна и Западна Европа.

В Европа някои експерти остават резервирани към този скъп проект с неосигурена ефикасност.

Новоизбраният френски президент Франсоа Оланд показа в неделя своя "прагматизъм" по въпроса, като заяви, че "трябва да се вземат всички предпазни мерки и трябва да се съобразят всички условия", отсъждайки, че "европейските и френските производители", а не само американските " биха могли да намерят своето място".

Редактор: Яна Баярова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес