Наредба предвижда да има най-много 20 на сто сухо мляко в млечните продукти и до 60% вода в сиренето, информира 24 часа. Тя е публикувана за обществено обсъждане от Министерството на земеделието, храните и горите, като срокът за коментари и предложения е до 19.10.20 г. Наредбата ще касае специфичните изисквания към млечните продукти. В нея е записано, че сухото вещество и маслеността в сиренето не може да са по-малко от 40%.
Продуктите, които не отговарят на изискванията на наредбата, ще може да бъдат продавани, но вече няма да имат право да слагат на етикетите си, че са сирене. Те ще трябва да се предлагат в търговската мрежа като имитиращ продукт. Промяната в наредбата е провокирана от изследване на “Активни потребители”. Проучването е установило, че в 26 от 30 проби евтино сирене водното съдържание е било над 62%. Според асоциацията, за да се задържи толкова много вода, вероятно се ползвали добавки като трансглутаминаза, която е известна като лепило за месо и по принцип е забранена за използване в млечни продукти.
По Българския държавен стандарт (БДС) водата в бялото саламурено сирене може да е най-много 54%. В наредбата за млечните продукти се урежда и въпросът за по-строги изисквания към етикетирането на храните, в производството за които са ползвани имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко. Имитиращите млечни продукти следва да се предлагат предварително опаковани от производителя. Друг вариант е да са разположени на отделни щандове и на обособени за целта места, е изрично упоменато в наредбата. За да са уведомени клиентите какво закупуват е задължително да има табела "имитиращ продукт".
Нормативният документ прави изключение за сирена с по-дълъг период на зреене - от над 60 дни. При тях се допуска ползване на сурово мляко, което не отговаря на изискванията по показателите “общ брой микроорганизми” и “общ брой соматични клетки”.