Омбудсманът Диана Ковачева сезира премиера Николай Денков и министрите на енергетиката Румен Радев, на труда и социалната политика Иванка Шалапатова и на регионалното развитие и благоустройство Андрей Цеков за остро нарушаване на законови принципи при изработването на проект на нормативен акт.
В конкретния случай проф. Ковачева обръща внимание на факта, че обществените консултации на проекта на наредба за енергийната бедност, който засяга стотици хиляди домакинства, приключва днес. В същото време промените в Закона за енергетиката не са обнародвани в Държавен вестник, защото президентът Румен Радев, на 18 октомври т.г., наложи вето. Според решение на петчленен състав на ВАС, обсъждането на проект за наредба трябва да започне след като законът бъде обнародван и влезе в сила.
Нарушения на основни принципи
Още: Радан Кънев: Рискуваме милиарди евросредства, ако не дефинираме енергийната бедност
Нарушават се законоустановените принципи за откритост и съгласуваност, съгласно Закона за нормативните актове (ЗНА).
Дори и депутатите да преодолеят наложеното от държавния глава вето и законът да бъде приет, крайният срок на обществените консултации на наредбата изтича днес, т.е. преди обнародването на измененията на закона за енергетиката. Така на практика процедурата по общественото обсъждане е опорочена. Отделен е въпросът, че няма публикувани мотиви, наред с проекта на наредбата, което е друго сериозно нарушение на ЗНА, за което омбудсманът алармира още на 27 октомври 2023 г.
Тогавашното становище вижте тук: https://www.ombudsman.bg/bg/n/ombudsmanat-tri-ministerstva-pusnaha-nare-2124
Въпроси без отговори
Още: Атанас Пеканов: Няма да загубим парите по ПВУ, но ще ги получим, когато покрием изискванията
Относно проекта омбудсманът е категорична, че поражда много въпроси без отговори и отбелязва, че се налагат основателни съмнения относно: определяне броя на нуждаещите се, съответно достигането до тях на схемите за подпомагане; финансовите и други средства, които ще са необходими за прилагането на наредбата; сътрудничеството между националните и местните структури на управление; ефективната комуникация и обменът на информация с уязвимите и засегнатите от енергийна бедност; създаването и управлението на информационната система за енергийно бедните; методиката за образуване на типови цени за крайни битови клиенти на електрическа енергия; упражняването на контрол по изпълнение на наредбата и указанията по нейното прилагане.
Пълния текст на становището вижте тук: https://www.ombudsman.bg/bg/n/ombudsmanat-naredba-za-energiynata-bednos-2130
Още: Сергей Станишев с апел институциите да не си прехвърлят отговорността за енергийната бедност