На среща в Букурещ Никола Нотаро, началник отдел „Защита на природата” към Главна дирекция „Околна среда” на Европейската комисия заяви: „Управлението на зони Натура задължително се осъществява с местните общности”.
Още: Времето ще ни покаже всички капризи на ранната пролет: Прогнозата на Ники Василковски
Още: Сдружение "Ангели на пътя" се разграничиха от протеста на БОЕЦ
Това се казва в съобщение от Национална асоциация Българско Черноморие.
На 20 септември представители на местната общност от Крайморска Добруджа, водени от председателя на УС на НАБЧ Димитър Канариев, посетиха Конференция за състоянието на дивата природа на Юръп Ленд Оунърс Организейшън в Букурещ.
Като гост на мероприятието присъстваше и Никола Нотаро представляващ Европейската комисия по въпросите за опазване на природата.Той проведе двучасова работна среща с представителите от България.
Още: "Сияна загина, корупцията оцеля": Плевенчани протестират заради лошите пътища
Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април
Димитър Канариев и представителите на Крайморска Добруджа, предложиха на Нотаро мерки за изпълнение на установителното решение на Европейския съд по казуса Калиакра. Тези мерки целят изпълнение на решението на съда, което изпълнение ще предотврати възможността Европейската комисия да заведе ново дело срещу България по същия казус. При спечелване на делото от страна на Европейската комисия на България ще бъдат наложени финансови санкции, които финансови санкции ще трябва да се изплащат от българският данъкоплатец, без той да има вина за това.
Изключително слабата позиция на представляващите държавата по време на процеса воден от ЕК срещу България по казуса Калиакра е довело до тази установителна присъда на Европейския съд. В момента данъкоплатеца, който не е бил страна по делото, но търпи негативите от решението на съда, по собствена инициатива осъществявана от НАБЧ, кмета на Каварна и представители на бизнеса, се зае активно да подпомогне държавата при изпълнение на решението на съда.
Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Предложените на Нотаро мерки, бяха коментирани от него като възможни за разглеждане и приемане от Комисията, при условие че бъдат предложени и от държавата. Европейската комисия не подкрепя налагането на абсолютни забрани в мрежата „Натура” 2000, а толерира устойчивото развитие чрез икономическа дейност. Същото потвърждение НАБЧ получи и от Умберто Делгадо Роса, директор на Дирекция „Природен капитал” към Главна дирекция „Околна среда” на Европейската комисия, след проведен разговор с Димитър Канариев на 21.09.2017 г.
След декларирането на отговорни господа от Европейската комисия, че проблеми в зона Натура, могат да бъдат решени чрез активното включване на местните общности, ние се обръщаме към премиера Бойко Борисов и министъра на околната среда и водите Нено Димов, активно да потърсят за консултации, мнения и предложения НАБЧ и местната общност от Крайморска Добруджа. Ако държавата не се обърне към собственика, ползвателя и данъкоплатеца за решаване на казуса Калиакра, ще се стигне до нова присъда, която ще бъде наказателна за България и не политиците, а данъкоплатците ще плащат за това, се казва в съобщение от .