България е втора след Исландия сред европейските държави по брой и дебит на минерални извори. Все пак минералната ни вода е с ограничен ресурс и с годините по-трудно задоволява нуждите на непрекъснато растящия брой СПА комплекси в страната. Расте броят на глобените туристически обекти, които са превишили лимита за минерална вода.
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Минералната вода в България: Къде, коя, какво лекува?
През миналата година 5 СПА обекта в Сапарева баня са били глобени за надвишени лимити на минерална вода. От "Басейнова дирекция" - Благоевград съобщават, че в районите с развита туристическа дейност вече има находища на минерална вода без наличен свободен ресурс и това е предпоставка за недостиг на вода при разширението на съществуващи хотелски комплекси, предаде БНТ.
Има ли достатъчно минерална вода за всички СПА обекти в Сапарева баня?
Според собствениците на повечето от тях, все още тя е достатъчна, но в най-натоварените периоди се налага да я пестят и затова я спират за по два-три часа.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
"На териториите на Сапарева баня има около 40 ползватели на минерална вода. Има изграден резервоар, с 1000 куб. метра вода. Създали сме група във Фейсбук и служителят, който отговаря за количеството на минералната вода ни уведомява когато прецени, че водата в резервоара намалява драстично. При това положение всеки от нас се съобразява кога да ползва по-интензивно и кога да я ползва икономично. Всички имат засега, но наистина трябва да се ползва с разум и икономично", обясни Лазар Маргин, собственик на вилен комплекс в Сапарева баня.
Още: Къде има най-много минерални извори в България?
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Радослав Янков е собственик на къща за гости в Сапарева баня. Твърди, че в момента минералната вода е достатъчна, но е обезпокоен от големия брой строящи се СПА комплекси в района: "Има много обекти в Сапарева баня, на които е разрешено ползване, но те реално още не са изградени. Когато стане това, вече ще се взима решение, ще се наблюдава кой колко е изхарчил, ще се ограничава. Ние и сега, когато в резервоара водата намалява, намаляваме количествата, за да не спира."
Според хотелиерите в Сапарева баня, има решение на проблема и той е свързан с удълбочаване на съществуващия гейзер с поне още 400 метра. "Тогава количеството на минералната вода ще бъде между 42 и 48 литра в секунда и температурата ще се покачи от 116 до 118 градуса. За сравнение, в момента дебита на минералния извор е 11,2 литра в секунда", обясни Лазар Маргин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Още: Кой е най-топлият минерален извор в България?
Четири басейнови дирекции у нас контролират количествата използвана минерална вода. От дирекцията в Благоевград съобщават, че глобени хотелиери за надвишен лимит има не само в Сапарева баня. Един от последните е и голям СПА комплекс в Добринище. По закона за водите глобите за това са между 2000 и 10 000 лева.