Британските политически партии съобщиха, че са постигнали споразумение за регулиране на медиите след скандала с подслушванията в страната, предаде БГНЕС.
Всички партии и мнозинството медии се споразумяха относно необходимостта от по-обвързващо регулиране, за да се избегнат отклоненията в миналото, но се различават във вижданията си относно подходящата формула и дали тя трябва да бъде с или без законова рамка.
"Има споразумение", заяви пред Би Би Си заместник председателят на Лейбъристката партия Хариет Харман след преговорите, които продължиха цялата нощ. Но подробностите около компромиса все още не са известни.
Преговорите, които се водеха от месеци, целят да създадат нова система за регулиране на медиите въз основа на заключенията, оповестени в края на 2012 г. от Комисията Левисън. Тя беше създадена във връзка със скандала с телефонните подслушвания на вестник "Нюз ъв дъ Уърлд".
Журналисти на таблоида са заподозрени, че са подслушвали стотици хора, за да захранват машината си за сензации. Аферата предизвика възмущението на обществото във Великобритания. В резултат на скандала вестникът на Рупърт Мърдок беше закрит през юли 2011 г.
Харман съобщи, че новата система за регулиране на медиите ще се впише в "кралска харта", която определя функционирането на органи като Би Би Си и Централната банка, както искаше премиерът Дейвид Камерън. Но хартата ще бъде защитена от закон, който предвижда, че кралските харти не могат да бъдат променяни без мнозинство от две трети от депутатите, допълни тя. Нейната партия настояваше новата система да бъде вписана в закон, както препоръчваше комисията Левисън, за да се избегнат нови отклонения като телефонните подслушвания.