Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МВР ще помага с охрана, за да няма повторение на трагедията в Хитрино

20 януари 2017, 07:30 часа • 2021 прочитания

За да не се повтаря трагедията при Хитрино, служители на МВР ще обхождат пеш железопътните релси, за да следят за кражби. Те ще изготвят подробни доклади за състоянието на релсите. Полицаи ще работят заедно с представители на „Холдинг БДЖ“, Държавно предприятие „Национална компания Железопътна инфраструктура”, Държавно предприятие „Транспорт, строителство и възстановяване”.

Подробните доклади трябва да бъдат изготвени до края на 2018 година. Междинните данни обаче се очакват и до края на тази година.

Според данни на вестник "Монитор" на МВР е възложено и да извършва щателна охрана на железопътната инфраструктура. Обходите и пазенето трябва да се съгласуват с общините, през които минават релсите. Принципно идеята на мероприятието е да се предотвратят инциденти като този в Хитрино, въпреки че досега като причина за катастрофата се сочи превишена скорост на влаковата композиция. Има обаче куп коментари от експерти, че състоянието на железопътния път е далеч по-важен фактор, както и недоумение от липсата на информация от страна на прокуратурата по въпроса. За да се изключат подобни подозрения в бъдеще, полицаите ще следят внимателно за всякакви вмешателства по релсите.

Иначе от БДЖ продължават да се оплакват, че посегателствата върху железницата продължават. Най-често срещаните случаи са поставяне на предмети върху железния път, замерване на влакове с камъни, умишлено спиране на товарни влакове с цел грабеж, посегателства на части от вагони и локомотиви, кражби на действащи съоръжения от осигурителната и телекомуникационната техника, железопътни релси, жп стрелки и части за тях, скрепителни елементи, т.е. всякакви метални и медни части, които могат да бъдат предадени на складовете за вторични суровини. Заради кражби пък така или иначе губещото предприятие регистрирало по близо 2 млн. лева загуби.

"Най-сериозните случаи, за които се сещаме, бяха през 2014 година. Тогава заради камък на релсите беше повредена скоростна кутия на дизелов локомотив "Дезиро". Нова скростна кутия струваше 60 хил. лева“, спомниха си от БДЖ.

"Най-важното измерение на подобни действия обаче е застрашаването на сигурността на движението на влаковете, както и на живота и здравето на клиентите и служителите на железницата. Подобни посегателства са огромен риск за сигурността на движението и биха могли да доведат до катастрофи с непредвидими последствия", казаха още от железопътната компания.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес