Монетите от 2 евро фалшифицирани най-често

11 февруари 2013, 15:08 часа • 16563 | прочитания

Броят на фалшивите евромонети, извадени от обръщение, се е увеличил със 17% от 157 000 през 2011 г. на 184 000 през 2012 г. При 16,5 милиарда истински евромонети, които са в обръщение в момента, съотношението между фалшиви и истински монети е 1 към 100 000. Монетите с номинал 2 евро остават в най-голяма степен обект на тази криминална дейност, като на три открити фалшиви монети почти две са с такъв номинал.

Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза

Още: Децата с аутизъм и страховете на родителя - ценни съвети и добри примери от Владислава Цолова (ВИДЕО)

Що се отнася до фалшивите евробанкноти, около 531 000 банкноти са изтеглени от обръщение през 2012 г. според данни на Европейската централна банка, която отговаря за защитата на банкнотите от фалшифициране, съобщиха от пресслужбата на ЕК.

Превантивните мерки, включващи законодателство, технически анализи, съгласуване на правоприлагането и съдебно сътрудничество, позволяват на страните от ЕС да постигнат напредък в изваждането на фалшивите евромонети от обръщение.

Същевременно настоящите правила в наказателното право трябва да бъдат подсилени, за да се подобри предотвратяването, разследването и санкционирането на фалшифицирането на евро в целия ЕС, тъй като отделните страни-членки имат различни правила и нива на защита.

Още: Кръвта на пребитите и сълзите на опечалените не могат да се изчистят - скандалите и важното в мрежата на 2 април

Още: НАТО под напрежение: Тръмп, Русия и цената на съюзническото доверие (ВИДЕО)

На този фон Комисията прие на 5 февруари 2013 г. предложение за директива, с която да се установят правила за минимални санкции. С нея ще се въведат ефективни инструменти за разследване и ще се подобри предотвратяването посредством анализ на фалшивите пари от компетентните органи, за да се засили още повече защитата на еврото и други валути чрез наказателни мерки.

Влизането в сила на Регламента относно установяване на истинността на евромонетите на 1 януари 2012 г., с който се определят правила за финансовите институции, чрез които да се гарантира, че всички евромонети, които те връщат в обръщение, са истински, също е мощно средство за защита на еврото от фалшифициране.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес